« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Irkçılığa 40 bin euro ceza

UEFA, Güney Kıbrıs Rum Kesimi Takımı Apoel Nicosa'ya 40 bin Euro para cezası verdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda yer alan Nicosa Kulübü, 30 Eylül'de Chelsea'yle yapılan maç öncesi taraftarlara siyasi bildiriler dağıtmış, Rum taraftarlar ise beş ayrı dilde açtıkları pankartlarla Kıbrıs'ın tamamının Rumlara ait olduğunu iddia etmiş, Türkler'e yönelik ırkçı tezahüratlarda bulunmuşlardı.
 
UEFA, bu ırkçı tezahürat, bildiri ve pankartlara karşı, iki buçuk ay sonra tepki verdi; geçen hafta içerisinde Apoel Nicosa'ya 40 bin Euro para cezası verildiğini açıkladı.

Bu, Apoel'in ilk vukatı değil. Bundan önceki sezonlarda da buna benzer ırkçı afişler kullanılmış, Türk karşıtı sloganlar atılmıştı.

Rum Kulübü'nün Chesea maçı öncesi dağıttığı bildirilerde Ada'nın tarihsel olarak Rumlar'a ait olduğu öne sürülüyor, Türk Ordusu'nun Ada'yı işgal ettiği iddia ediliyordu. Ayrıca Türkler'in Avrupa'ya ait olmadığın ileri sürülüyordu.
 
Futbolda siyasete izin verilemeyeceğini, ırkçılığın kökünü kazıyacaklarını iddia eden ve "Saygı - Hoşgörü" kavramlarıyla yeni kampanyalar düzenleyen UEFA yetkilileri, Apoel'in bu tavrına yaptırım uygulamakta bir hayli geciktiler.
 
İngiltere'de yaşayan ve Ambargo isimli bir oluşum etrafında toplanan Kıbrıslı Türkler, bu konda UEFA'yı protesto ettiler, başkan Michel Platini'ye mektup gönderdiler.

Radyospor ise Apoel Nicosa'nın maçtan önce dağıttığı bildiriyi ele geçirdi ve bunu Federasyon Başkanı Mahmut Özgener'e iletti.
 
Tüm bu çabaların sonrasında UEFA, Rum Kulübü'ne 40 bin Euro para cezası verdi.

Ambargo Grubu'nun lideri Fevzi Hüseyin, Radyospor'da Özgür Sancar'la Haber Özel Program'nda UEFA'nın konuya uzun süre duyarsız kalarak çiftestandart uyguladığını belirterek, "Futbolda ırkçılık, siyaset yapılmayacaksa neden Apoel Kulübü'nün yaptıklarına göz yumuluyor. Belgeler, bildiriler ortada... Maçı yayınlayan İngiliz Sky Sport'ta görüntüler mevcut" dedi.
 
Apoel Nicosa, yarın, Chelsea'ye konuk olacak. Stamford Bridge'deki maçta Rum taraftarların yine siyasi içerikli pankartlar açacakları öğrenildi.

Buna karşılık Londra'da yaşayan Türklerin, KKTC Bayrağı'yla maça gitmeyi düşündükleri, ancak bu düşünceden, karışıklık çıkabileceği, provakasyon olarak algılanabileceği göz önünde bulundurularak, vazgeçildiği öğrenildi.
 
Apoel Nicosa, aynı suçu ikinci kez işlerse, saha kapatma, puan silme ve ihraca kadar gidebilecek cezalar alacak. Bu arada Apoel, D Grubu'nda 5 puanla son sırada yer alıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz