Dünya Haberleri

  Irkçı Haider yeşilci kesildi

  Hürriyet Haber
  20.01.2002 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Avusturya'nın aşırı milliyetçi lideri Jörg Haider ile Çek Cumhuriyeti arasında nükleer santral kavgası gittikçe büyüyor. Çek Cumhuriyeti'nin yenilediği Temelin nükleer santrali için Avusturya'da referandum yapılmasını isteyen Jörg Haider ortalığı karıştırdı.

  Sovyet mühendisler tarafından Avusturya sınırına 60 km uzaklıkta inşa edilen Temelin nükleer santraline yeni güvenlik ve kontrol sistemleri takıldı. Çek Cumhuriyeti reaktör için 3 ile 4 milyar dolar harcası ve güvenlik standartlarını yakaladığını iddia ediyor.

  Haider ile Çek Başbakanı Milos Zeman, Temelin'i için amansız bir ağız dalaşı başlattılar. Haider, ‘‘Çekler, santrali kapatmazsa AB'ye giremezler, bu konuda referandum yapalım’’ diyerek kavgayı başlattı. Zeman, ‘‘Avusturyalılar ne kadar çabuk Haider ve faşist partisinden kurtulursa o kadar iyidir’’ dedi ve Haider'i de ‘‘Avusturya'nın siyasi Çernobil'i’’ olarak tanımladı. Haider de bu lafın altında kalmadı ve Zeman içi ‘‘Zeman elbiselerini değiştirip ellerini demokraside kurulamış olan eski bir komünisttir’’ dedi. Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel ise hem partisi koalisyon ortağı olan Haider'e hem de Çekler'i soğukkanlı olmaya davet etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı