« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İranlılar'dan korktuk

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İran'da sona eren Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda bir FILA yöneticisi, gümüş madalya kazanan Harun Doğan için, ‘‘Altın madalya onun hakkıydı. Ama seyircilerin tepkisinden korkulduğu için İranlı kazandı’’ dedi.

Korkunç itiraf

FILA'dan korkunç itiraf: Tahran minderinde Harun Doğan'ın altın madalyasının göz göre göre çalınmasından sonra FILA'nın Macar Yönetim Kurulu Üyesi Mihaily Biro maçı videodan izledikten sonra korkunç itirafta bulundu ve ‘‘58 kilonun gerçek şampiyonu İranlı değil Türk güreşçi Harun Doğan'dır. Bunu bilmemize rağmen İranlı seyircilerin taşkınlığından korktuk ve kararı değiştiremedik’’ dedi.

İranlılar tebrik etti

Otelde İranlılar'ın bile tebrik edip, ‘‘Şuma cihan pehlivan hesti’’ (Dünya Şampiyonu sensin) dedikleri Harun Doğan da, ‘‘Madalyamı çaldılar. Ben bir yıl bu gün için çalıştım. İranlı'yı yendim ama ABD'li hakem benim şampiyonluğumu göz göre göre elimden aldı. Şimdi gelecek yıl Ankara'da yapılacak Dünya Şampiyonası'nda bu maçın acısını çıkaracağım’’ dedi.

Ben bitmedim

Harun Doğan bu başarısını başta Gebze Belediye Spor Kulübü Başkanı ile Antrenörü Turan Ceylan'a borçlu olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: ‘‘Benim için güreşin bittiğini söyleyenlere en iyi cevabı verdim. Avrupa Şampiyonası sonrası çıkarılan dedikodulardan rahatsız olmuştum ve güreşi bırakmıştım. Beni mindere Turan hocam döndürdü’’ yorumunda bulundu.

Başarılı olamadık

Dünya Şampiyonası'nda güreşçilerimiz yaptıkları 28 maçın 13'ünü kazanırken 15'ini yenilgi ile kapadılar. Güreşçilerimiz rakiplerine karşı 81 puan alırken, 74 puan verdiler. Harun Doğan, minderde hiç yenilgi almadan bir pasifite fazlalığı nedeniyle mağlup edilirken, rakiplerine 5 maçta sadece 4 puan kaptırırken, 14 puan kazandı.

GERÇEK ŞAMPİYON

Tahran'da sona eren Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nın son gününde finalde mindere çıkan güreşçimiz Harun Doğan'ın altın madalyası resmen çalındı. FILA Yönetim Kurulu Üyesi Mihaily Biro da müthiş itirafta bulunarak, ‘‘58 kilonun gerçek şampiyonu İranlı değil Harun Doğan'dır. Ancak İranlı seyircilerin taşkınlığından korkuldu’’ dedi.Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler