Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  İranlı albay Van'da bir aydır kayıp

  13 Aralık 2008 - 16:46Son Güncelleme : 13 Aralık 2008 - 17:20

  İRAN'da rejim muhaliflerine yapılan işkencelere karşı çıkıp yaşananları elektronik posta yoluyla uluslararası insan hakları örgütlerine aktardığı gerekçesiyle aldığı ölüm tehditlerinden korkup 3 ay önce Türkiye'ye kaçan İran Ordusu'nda Albay Mohammadreza Arian, eşi ve iki kızıyla geldiği Van'da 1 ay önce ortadan kayboldu.

  İRANLI ALBAY KAYIPLARA KARIŞTI-FOTO GALERİ

  Arian'ın can güvenliğinin olmadığını belirterek kendilerine başvuru yaptığını vurgulayan İHD Van Şubesi Mülteciler Komisyonu Başkanı Cahit Bozbay, “Hayatından endişe ediyoruz” dedi.

  Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad döneminin başlamasından bu yana İran halkına ve rejim karşıtlarına işkence ve baskı yapıldığına ilişkin hazırladığı bilgi ve belgeleri elektronik posta yoluyla uluslararası örgütlere sızdırdığı öne sürülen İran Ordusu'nda Albay Mohammadreza Arian, iddiaya göre İran gizli servisi tarafından takibe alındı. Görev yaptığı birimdeki odasına gizli kameralar yerleştirildiğini ve ölümle tehdit edildiğini ileri süren Albay Arian, öldürülme korkusuyla eşi ve iki kızını yanına alarak 3 ay önce Türkiye’ye kaçtı.

  Oğlunu İran'da bırakan Albay Arian geldiği Van'da bir ev tutarak yerleşti, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) bürosuna buşvuru yaptı.

  Arian, daha sonra ‘ajan’ olduğu gerekçesiyle İran istihbaratı tarafından Van’da da takip edildiğini iddia ederek İHD Van Şubesi’ne başvurarak yardım talebinde bulundu.

  28 Ağustos 2008 tarihinde kendilerine başvuruda bulunan Albay Arian'dan bir aydır haber alamadıklarını belirten İHD Van Şubesi Mülteciler Komisyonu Başkanı Cahit Bozbay şöyle konuştu:
  “Arian, İran gizli servisi tarnafından rahatsız ve tehdit edilidiği için can güvenliği olmadığını belirterek bize başvurdu. Biz de can güvenliğinin tehlikede olduğunu BMMYK ve Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne gerekli girişimleri yaptık. Şahsın başka bir ile nakil edilmesini talep ettik. Can güvenliğinin garantiye alınması, ulusal veya uluslararası bir korumanın alınmasını istedik. Ancak şu ana kadar bir gelişme olmadı. Bize bu işe İçişleri Bakanlığı’nın baktığı söylendi. İlk geldiği günlerde dikkatli olmasını istedik. Hatta evden zorunlu olmadıkça çıkmamasını tavsiye ettik.”

  ASKARİ OLAYINI HATIRLATTI

  İran Savunma Bakanı eski Yardımcısı Ali Rıza Askari, iki yıl önce geldiği İstanbul'da ortadan kaybolmuş, kendisinden bir daha haber alınanamıştı. İran'ın askeri sırlarını içeren belgelerle kaçtığı iddia edilen Askari'nin, CIA ya da MOSSAD tarafından kaçırıldığı öne sürülmüştü.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 18 Yorum }
  • huseyin ozevlat 13.12.2008 22:03:14
   HER TURLU IHTIMAL VARDIR AMA EN BUYUK IHTIMAL CIA BU ADAMI KACIRIP IRAN HAKKINDA BILGI ELDE ETMEYE CALISIYOR.
  • Sinan Ödeş 13.12.2008 19:56:28
   iste iran rejimi... iran gibi olmamizi isteyenler iyi okusun bu haberleri.
  • ingiltereli turk 13.12.2008 19:32:19
   Turkiyede soyle iyi bir plastik cerrah isi cozmustur.eminim albay simdi estetik yuzu ile elini kolunu sallayarak geziyordur.
  • FIKRET AHSENBÖRE 13.12.2008 19:29:43
   Iranli Albay coktan ulkemizi terketti !
  • Nursen Sayın 13.12.2008 18:39:49
   Canım TÜRKİYEM.Seni sevmeyen ölsün...
  • Birol Çelik 13.12.2008 18:32:23
   Buraları vahşi batı gibi oldu. Kim bilir o albay batı yanlısıydı da İran tarafından mı katledildi? İran yanlısıydı da batı tarafından mı katledilri? Bunu bilmek için, istihbaratçı, abd'li, uydudan görüntü alma yetenekli, tüm cep tel operatörlerine hükmeder güçte olmak lazım.
  Sayfa Başı
  Haberlerrüştü reçbermehmet yılmazkenan başaranuğur melekeali eceilker yasinyassıada