Dünya Haberleri

  İran'ın nükleer kararlılığı

  Derleyen: Mehmet SÜMER
  02.02.2006 - 09:33 | Son Güncelleme:

  İran nükleer programda ısrar ediyor. Karikatür krizi büyüyor. IRA gerçekten silah bıraktı mı? Petrol kullanımında sona doğru. İşte dünya basınında öne çıkan haberler.

  İran’ın BM Güvenlik konseyine sevk edilmesi konusu Tahran yönetimi ile batı arasında ipleri geriyor. The Guardian gazetesi manşet haberinde İran dışişleri bakanının konu ile ilgili açıklamalarına yer veriyor. İran dışişleri bakanı Muttaki ilk kez batı medyasına verdiği röportajında Amerika'yı yapay bir kriz yaratmak ile suçluyor. İran dışişleri bakanı İran’a yönelik ABD ya da İsrail tarafından gerçekleştirilecek bir askeri operasyonun çok ciddi sonuçları olacağını İran’ın buna karşılık vereceğini söylüyor. The Guardian gazetesi bu sabahki başyazısında da Muttaki’nin açıklamalarını yorumluyor ve Muttaki’nin kullandığı ifadeleri sert olarak değerlendiriyor.

   

  AHMEDİNEJAD: İRAN YOLUNDA İLERLEMEYE DEVAM EDECEK

   

  The Tehran Times gazetesinin bu sabahki manşetinde Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın bu sözleri var. Gazete Ahmedinecad’ın bir stadyumda halka hitaben yaptığı konuşmasında batıya mesajlar verdiğini yazıyor. İran cumhurbaşkanı konuşmasında ülkesinin 27 yıldır bağımsız bir ülke olduğunu ve nükleer enerjinin kendileri için vazgeçilemez bir hak olduğunu ve bunu geliştirmeye devam edeceklerini söylüyor.The Tehran Times gazetesinde bu sabah yayımlanan bir başka haberde ise İran savunma bakanının açıklamaları yer alıyor. İran Savunma bakanı Mustafa Muhammed Nacar açıklamasında İran Hava Kuvvetlerinin ülkeyi savunabilecek durumda olduğunu söylüyor. Savunma bakanı İran’ın nükleer tesislerine düzenlenecek herhangi bir saldırı anında karşılık bulacaktır diyor.

   

  ATOM ENERJİSİ KURUMU TOPLANIYOR

   

  Fransız Le Monde gazetesi bu sabahki manşet haberinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran konusunu görüşmek üzere acil gündemle toplanacağını yazıyor. Gazete Almanya, Fransa ve İngiltere’nin talebi ile UAEK’nun İran konusunu BM’ye sevk etmesinin beklendiğini belirtiyor. Atom Enerjisi Kurumu başkanı Muhammed El Baradey’de İran’ın nükleer programının barışçıl olduğu konusunda şüpheleri olduğunu söylüyor.

   

  KARİKATÜR KRİZİ BÜYÜYOR

   

  Bir Danimarka gazetesinin Hz. Muhammed’i bir karikatüründe kullanmasına tepkiler gelen tepkiler İslam ve Batı dünyası arasında restleşmelere neden oluyor. Alman Der Tagesspiegel gazetesi de karikatürleri yayınlıyor ve Müslümaların bu duruma tepkisini aşırı olarak yorumluyor. Gazete haberinde karikatürlerin yayınlanmasına tepkileri ifade özgürlüğüne ters olarak değerlendiriyor ve bu şekilde konuları tartışan bir toplumların özgürlükten bahsedemeyeceğini savunuyor. İsviçre’de yayımlanan Le Temps gazetesi de Der Standart gibi konuyu ifade özgürlüğü çerçevesi içinde değerlendiriyor ve karikatürlerin yayınlanmasına destek veriyor.Ancak Avrupa basınında Hz. Muhammed’li karikatürlerin yayımlanmasını eleştiren gazeteler de var. Avusturya’da yayımlanan Der Standart gazetesi karikatürlerin basılması kararını düşüncesizce ve aptalca yapılmış bir hareket olarak değerlendiriyor.

   

  IRA GERÇEKTEN SİLAH BIRIKTI MI?

   

  İngiliz Independet gazetesinde bu sabah ilk sayfadan aktarılan bir haberde İrlanda Kurtuluş Örgütü IRA’nın silahsızlanması konusunda iki ayrı rapora yer veriyor. Gazete Bağımsız İzleme Komisyonu’nun raporuna göre IRA’nın geçen yıl ilan ettiği gibi tamamen silahsızlanmadığını bazı IRA üyelerinin halen silahlarının bulunduğunu yazıyor. Bir diğer rapor ise Uluslararası Bağımsız Denetim Komisyonu’na ait. Bu raporda ise istihbarat örgütlerinin farklı bilgiler vermiş olmasına rağmen silahsızlanmanın tamamlanmış olduğunun görüldüğü belirtiliyor. Gazete İngiltere başbakanı Tony Blair’ın da konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Her tür suç aktivitesine son verilmeli. Bu son derece kritik bir durum” dediğini yazıyor. Independent IRA’nın silahsızlanması konusunda her ne kadar bir takım çelişkiler görünse de şu an için örgütün yeniden terör eylemlerine geri döneceğine dair bir işaret olmadığını dikkat çekiyor.

   

  PETROL KULLANIMININ SONU MU GELİYOR?

   

  Amerika Birleşik Devletleri başkanı George Bush’un yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Amerika’nın Ortadoğu petrollerine bağımlılığını azaltması gerektiğini ve bunun için alternatif enerji kaynaklarına yönelmeye başladıklarını duyurması tüm dünyada yankı buldu. The Financal Times gazetesi ise bu sabah manşetine Bush’un açıklamalarına Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği OPEC’in tepkisini taşıyor. Gazetenin haberine göre OPEC, ABD başkanının konuşmasının ardından Körfez bölgesindeki petrol arama ve işleme çalışmalarına yapılan yatırımların sekteye uğrayacağı uyarısında bulunuyor. Adını açıklamayan bir OPEC yetkilisi Bush’un açıklamalarının gerçekçi olmadığını ve tüm dünyanın Ortadoğu petrollerine ihtiyacı olduğunu söylüyor. OPEC yatırımların ciddi boyutta düşmemesi için konunun AB ve diğer uluslararası kurumlarda da gündeme getireceğini duyuruyor.

   

  OLMERT'İN ZOR GÜNLERİ

   

  İsrail’de Ariel Sharon’un hastalanması ile başbakanlık görevini yürüten Ehud Olmert zor anlar yaşıyor. The Washington Post gazetesi yaklaşan seçimler öncesinde Hamas zaferinin ardından Yahudi yerleşimlerinin boşaltılması konusunun da sıkıntı yarattığını yazıyor ve dün Amona yerleşim yerindeki 9 evin boşaltılması sırasında İsrail polisi ile Yahudi yerleşimciler arasında çıkan çatışmaları örnek gösteriyor. Gazete Olmert’in şu an ciddi bir liderlik sınavı verdiğini belirtiyor. İsrail’de yayımlanan Ha’aretz gazetesi de yaklaşan seçimler öncesinde yapılan son anketlerde Hamas’ın Filistindeki zaferinin şu ana kadarki tabloyu pek değiştirmediğini belirtiyor. Gazete de yer alan anket sonuçlarına göre Sharon ve Olmert’in partisi Kadima Filistin seçimleri sonrasında oy kaybetmiş görünmüyor. Tek oy kaybeden parti olarak Likud görülüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı