Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'ın muhalif liderlerine gözaltı

  hürriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  28 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Şubat 2011 - 16:17

  İran’da rejimi sert dille eleştiren ve hükümet karşıtı gösteriler için çağrıda bulunan muhalefetin iki seçkin ismi Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Karrubi’nin, iki hafta ev hapsinde tutulduktan sonra Tahran’ın dışında bulunan “güvenli yerlere” gönderildiği belirtildi.

  Bağımsız İnsan Hakları Kurulu’nun (ICHR) İran’daki bürosuna göre, Musevi ve Karrubi’nin bulundukları evlerden alındıkları ancak bunun ne zaman gerçekleştiğinin bilinmediği iletti.

   

  Konya yakın olan bir kaynak, Musevi ve Karrubi’nin gözaltında bulundukları yerin hapishane olmadığını ifade etti.

  Öte yandan, İran parlamentosunun Ulusal Güvenlik Komisyonu, iki muhalif liderin güvenlik güçleri tarafından eskort edilerek Tahran’ın dışına aktarıldığını açıkladı.

  Komisyonun Başkanı Alaaddin Burucerdi, İtalyan Il Manidesto gazetesine yaptığı açıklamada, Musevi ve Karrubi’nin “izinsiz protesto gösterileri düzenlemek gibi yasadışı eylemlerde bulunduklarını ve bu yüzden yargılanabileceklerini” söyledi.

  İki muhalif liderin haklarında suç duyurusu bulunmadan veya ifade vermeye çağrılmadan tutuklandıkları öne sürülürken, dış dünyayla bağlantıları kesilmiş durumda.

   

  SERBEST BIRAKIN ÇAĞRISI

  Musevi ve Karrubi’nin gözaltına alınmalarından önce, İran’ın reform yanlısı eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, iki muhalif liderin serbest bırakılması çağrısı yapmıştı.

  Hatemi, İran’ın yeni yılı olan 20 Mart’ta ev hapsinin sona ermesini, kısıtlamaların ortadan kaldırılmasını ve daha sağlıklı ve özgür bir atmosferin oluşturulması ümidini iletti.

  Musevi ve Karrubi’nin internet sitelerinde verilen bilgiye göre, iki muhalif lider dış dünyadan izole edilmiş halde ev hapsinde tutuluyordu. Karrubi’nin komşularından birinin, ICHR’ye, reform yanlısı lideri yaşadıkları sokakta hiç görmediğini iletmesinin ardından, Karrubi ve Musevi’nin başka bir yere iletildiğine yönelik spekülasyonlar doğmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı