İran'ın askeri gücü Türkiye ve İsrail'e yetmez

22 Nisan 2010 - 10:52Son Güncelleme : 22 Nisan 2010 - 13:35

ABD’nin CIA ve NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) ile birlikte en büyük istihbarat örgütlerinden biri olan ve askeri alanda istihbarat yapan Savunma İstihbarat Ajansı (DIA), yeni raporunda İran ordusunun Türkiye ve İsrail ile başa çıkamayacak kadar verimsiz ve donatımsız olduğunu savundu.

İsrail’de yayımlanan Yedioth Ahronot gazetesi DIA’nın hazırladığı raporu ele geçirdi. Habere göre, Savunma İstihbarat Ajansı İran’ın askeri gücü hakkında hazırladığı raporu bu hafta başında Senato’ya sundu.

 

DHA’nın çevirisine göre raporda, “İran ordusu 20 milyona yakın asker gücüne rağmen, İsrail ve Türkiye gibi ülkelerin ordularıyla baş edemeyecek kadar etkisiz ve donatımsız” denildi.      

 

İran ordusunun başlıca görevinin rejimi korumak ve ABD ile İsrail’i saldırıdan caydırmak olduğu ifade edilen raporda, İran’ın askeri stratejisinin caydırıcılık, asimetrik karşılık verme ve yıpratmaya dayandığı belirtildi.

 

Raporda, İran’ın nükleer programının da benzer şekilde caydırıcı amaçlı olduğu belirtilerek,

“İran’ın nükleer programı ve nükleer silah geliştirme kapısını açık tutma arzusu, caydırıcılık stratejisinin odak noktasını oluşturmaktadır” görüşüne yer verildi.     

 

Rapora göre, İran’ın asker gücü oldukça büyük olmasına rağmen, iyi eğitilmiş ve gelişmiş silahlara sahip ABD ve müttefiklerinden gelebilecek doğrudan bir saldırıya karşı koyamayacak kadar verimsiz durumda. Buna göre, İran ordusu sadece zayıf komşularından gelebilecek tehditleri caydırabilecek ya da bu tehditlere karşı koyabilecek kapasitede.                      

 

Raporda İran ordusunun elinde bulunan tank, zırhlı personel taşıyıcı, savaş gemileri ve uçakların durumuna da yer verilerek, İran hava kuvvetlerinin 10 yıldan uzun bir zamandır tek bir yeni uçak almadığına dikkat çekildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 145 Yorum }
 • oktay esmer 27.4.2010 14:07:05
  EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAK GEREKİRSE BİZDE TANK TOP VE TÜFEKTEN BAŞKA BİŞEY YOK, İRANDAYSA UZUN KISA MENZİLLİ ÇEŞİT ÇEŞİT FÜZELER, ROKETLER, VE KENDİ GELİŞTİRDİKLERİ BİR ÇOK SİLAH SİSTEMLERİ VAR, BAŞA ÇIKMAMIZ İMKANSIZ, BIRAKIN ZATEN GEREĞİ YOK O BİZİM KOMŞUMUZ ...
 • serdar elcim 22.4.2010 21:09:21
  uyanıklar bize gaz veriyorlar akılları sıra din kardeşimizemi kurşun sıkacağız sonra bunun hesabını ahirette nasıl veririz inanmayanlar bunu anlamaz ama ben onlara atsam atsam ancak çiçek atarım
 • mutta kartal 22.4.2010 18:59:41
  israilin hamasa gucu yetmiyor iranami yetecek bos versene
 • mutta kartal 22.4.2010 18:58:54
  yagne ne demek istiyorsun ABD turkiyeyle israile gucu yemez demekle ne demek istiyorsun size hic mi yetmez demek istiyorsun vietnem icinde oyle dusunmustunuz ne oldu oraya gomuldunuz ve ciktiniz
 • YÜCEL ONAN 22.4.2010 17:28:36
  BENCE RAPOR DOĞRU , İRAN BİZİMLE BAŞEDEMEZ...<br>AMA DURUP DURURKEN NİYE İRANLA KÖTÜ OLALIM ?
 • HÜR TÜRK 22.4.2010 17:20:11
  Iran'da iste Saddam gibi tehdit edip duruyor. Bunu daha oncede soylemistim ve artik belgeli. Saddam gibi iran'inda dersi verilmesi gerek.Dunyaya teror yetistiren bir ulke.Turkiye icin hep bir tehlike oldu Timur zamanindan bu gune kadar.
Sayfa Başı
HaberlerSeyahatGezgindizifragmansömestrsömestr tatili ne zaman15 tatil ne zamanokullar ne zaman kapanacak