Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "İran'ı İngiliz istihbaratı engelledi"

  Hürriyet Planet
  13 Temmuz 2012 - 12:22Son Güncelleme : 13 Temmuz 2012 - 12:22

  İngiliz Dış İstihbarat Servisi'nin (MI6) Başkanı Sir John Sawers İran'ın nükleer silah edinmesini kendilerinin engellediğini söyledi.

  "Kamu Hizmeti" konulu bir toplantıda konuşma yapan Sawers yine de İran'ın gelecek iki yıl içerisinde silahlanma konusunda başarılı olacağını söyledi.

  Sawers, İran'ın nükleer silah üretmek için kendisine gereken teknolojiyi elde etme yolunda ilerlediğini ancak yine de, 2012 yılında olmamasının kendilerinin başarısı olduğunu ileri sürdü.

  İngiliz istihbaratçı "İran nükleer silahlara sahip bir ülke olursa, İsrail ve ABD'nin büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacağı açık" dedi.

  Mart ayında İngiliz Bakanlara İsrail'in olası bir İran saldırısı hakkında bilgi vermiş olan Sawers herhangi bir ABD veya İsrail başkanının nükleer silahlara sahip bir İran'ı kabul etmesinin zor olacağını belirtti.

  İran daha önce nükleer tesislerini etkileyen Stuxnet virüsü ile ilgili İngiltere, ABD ve İsrail'i suçlamıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya ile müzakere masasına oturan İran, nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu savunuyor.

  İsrail ve ABD ise İran'ın nükleer silah elde etmeye çalıştığını iddia ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı