Dünya Haberleri

  İran'dan UAEK'ya gözdağı

  Hürriyet Haber
  29.11.2009 - 12:26 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulunun İran ile ilgili aldığı karara tepki gösteren İran parlamento başkanı Ali Laricani, parlamentonun, UAEK ile işbirliği düzeyini düşürme kararı alabileceği uyarısında bulundu.

  İRNA'nın haberine göre Laricani parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, "Batı bize yönelik baskıya devam ederse, İran parlamentosu, UAEK ile işbirliği düzeyini gözden geçirebilir" dedi.

  Parlamentonun işbirliğini düşürme yönünde alacağı bir karar, hükümet açısından da bağlayıcı olacak. Parlamento 2006 yılında UAEK'ye karşı benzer bir uygulamaya gitmişti. İran'ın işbirliği düzeyini düşürmesi, nükleer çalışmaları konusundaki UAEK denetimlerini sınırlandırması anlamına gelecek.

  UAEK kararında İran yönetimi, Kum kenti yakınında uranyum zenginleştirmek üzere inşa ettiği yeni bir nükleer tesisin varlığını UAEK'ye zamanında bildirmemekle suçlanıyor; İran yönetiminin BM Güvenlik Konseyi kararlarına, tüm uyarılara rağmen uymayarak uranyum zenginleştirme faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğü ifade ediliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı