Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'dan Türkiye'ye güvence: ‘Öcalan’a sığınma vermeyiz'

  Hürriyet Haber
  29 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ocak 1999 - 00:01

  İran bölücü terör örgütü başı Öcalan'ın ülkeye kabul edilmesinin ve kendisine mülteci statüsü tanınmasının ‘söz konusu bile olmadığını’ bildirdi.

  İran Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, dün akşam gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Bizim esas çizgimiz, Öcalan’ı kabul etmemektir. Gelmek istese bile kabul etmeyiz' dedi.

  Bir gazetecinin bazı siyasi çevrelerde, İsrail ile Türkiye arasındaki askeri anlaşmalara tepki duyan İran'ın bölücübaşına sığınma hakkı sağlayabileceğinin ileri sürüldüğünü belirtmesi üzerine, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Asefi, ‘Bunu ilk defa sizden duyuyorum. Ben çevreden böyle bir şey duymadım. Asıl konu, bizim temel çizgimiz Öcalan’ı kabul etmemektir' dedi.

  Bu arada Almanya'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre Federal Meclis'te konuşan Adalet Bakanlığı müşteşarı, Sosyal Demokrat Partili Eckhart Pic Almanya'nın teslim edilmesinden vazgeçmesi nedeniyle Öcalan hakkında uluslararası tutuklama emri bulunmadığını vurguladı, ‘Almanya Öcalan’ın uluslararası bir mahkeme önünde yargılanmasından yanadır. Bu konuda kin çabalar Avrupa Konseyi'nde devam etmektedir' dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı