İran'dan petrol için 150 dolar uyarısı

Hürriyet Haber
29.01.2012 - 15:22 | Son Güncelleme:

İran, Avrupa'nın kendilerine koyduğu petrol ihracatına ambargo kararının petrol fiyatlarını yüzde 50 artırarak 150 dolar seviyesine çıkarabileceği uyarısını yaptı. Avrupa'dan İran'dan gelen tehditlere önem verilmediği yönünde açıklamalar gelirken, iki taraf arasındaki tansiyon da giderek yükseliyor.

 

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya konuşan ülkenin petrol bakan yardımcı Ahmad Kalabani, "Petrol fiyatları için kesin tahmin yapılamasa da petrolün varil fiyatında önümüzdeki dönemde 120 ile 150 dolar arasında bir fiyata tanıklık edecekmişiz gibi görünüyor" dedi.

 

Avrupa Birliği, İran'ın nükleer çalışmalarına son vermemesi nedeniyle aldığı Temmuz itibariyle İran’dan petrol almayı durdurma kararı almıştı.

 

Tahran yönetimi, ambargonun uygulanması durumunad Hürmüz Boğazı'nı petrol nakliyatına kapatacağını açıklamıştı. Dünya petrol nakliyatının yüzde 20’sinin Hürmüz Boğazı'ndan yapılıyor olması dünya petrol arzını etkileyeceği için fiyatların artmasından endişe ediliyor.

 

AVRUPA GERİ ADIM ATMIYOR

 

İran'dan gelen bu çıkışlara rağmen Avrupa'dan da yaptırımlarda kararlı olduklarını gösteren açıklamalar geliyor.

 

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle bugün Welt am Sonntag gazetesinde yaptığı açıklamada, Avrupa'nın ekonomik krizle baş etmeye çalışmasına karşın, İran'ın petrol arzını kesme yönündeki adımlarla kendilerini köşeye sıkıştırmasına izin vermeyeceklerin söyledi.

 

Westerwelle, AB'nin, İran'ın nükleer silah elde etmesine ortam sağlayacak tehditlere izin vermeyeceklerini ve AB olarak petrol tedariğinde yaşanacak azalmayı telafi edecek yolları bulacaklarını belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı