Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran'dan İspanya'ya 'karikatür krizini hafifletin' talebi

  MADRİD (A.A)
  10 Şubat 2006 - 00:13Son Güncelleme : 10 Şubat 2006 - 07:52

  İran'ın, Madrid'den İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin yayınlanmasının yol açtığı gerilimin hafifletilmesine yardım etmesini istediği bildirildi.

  İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin, kendisiyle yaptığı telefon görüşmesinde, dün de Danimarka Dışişleri Bakanı ve diğer Batılı ülkelerin bakanlarıyla diyaloğu geliştirmek konusunda konuştuğunu söylediğini kaydetti.

  Moratinos, Madrid'de bulunan Ürdün Dışişleri Bakanı Abdullah el Hatib ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Mutteki'nin, ”karikatür krizi sırasında İspanya'nın tavrı nedeniyle teşekkür ettiğini ve ortaya çıkan gerilimi azaltma, anlayış ve birlikte çalışma ortamına dönmek için İspanya'nın elinden gelen bütün çabayı göstermesini” istediğini anlattı.
  İspanya Dışişleri Bakanı, Mutteki'nin kendisine, karşılıklı anlayış ve diyaloğun sağlanması için dün de DanimarkaDışişleri Bakanı ve bazı Avrupa ülkeleri bakanlarıyla görüştüğünden bahsettiğini belirtti.

  Danimarka'da ilk olarak Eylül ayında yayınlanan ve İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlere ilişkin tepkiler, geçen ay tırmanmıştı. Geçen haftaki gösterilerde Şam'da Danimarka ve Norveç Büyükelçilikleri, Beyrut'ta Danimarka Konsolosluğu, Tahran'da da Danimarka Büyükelçiliği ateşe verilmişti.

  ABD, İran ve Suriye'yi, karikatür krizinde kendi amaçları için kasıtlı olarak Müslümanların Avrupa'ya yönelik tepkilerini körüklemekle suçlamıştı. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte karikatür krizi konusunda pazartesi günü ”sükunet ve saygı” çağrısının yer aldığı bir makale yayınlamıştı. Erdoğan ve Zapatero geçen yıl da “Medeniyetler İttifakı” projesini başlatmıştı.

  Moratinos, ayrıca Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller'in de ”Medeniyetler İttifakı” girişimi çalışmasına katılmak istediğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı