Gündem Haberleri

  İran'dan doğalgaz kesintisi olmayacak sözü

  ANKA
  15.08.2006 - 18:27 | Son Güncelleme:

  İran Petrol Bakanı Hamaneh, Enerji Bakanı Hilmi Güler’e, geçen kış doğalgazda yaşanan kesintinin yeniden tekrarlanmayacağına dair söz verdi.

  İran Petrol Bakanı Kazım Vaziri Hamaneh, Enerji Bakanı Hilmi Güler’e, geçen kış doğalgazda yaşanan kesinti sorununun tekrarlanmayacağına dair söz verdi. Hamaneh, İran gazının Avrupa’ya Türkiye üzerinden aktarımı için talepte de bulundu.

  Hamaneh, Enerji Bakanı Güler’i makamında ziyaret etti. İki bakanı yaklaşık bir saatlik ikili görüşmenin ardından, teknik heyetleriyle birlikte müzakerelere geçtiler. İki bakanın başkanlığındaki görüşmeye Türkiye kanadından Enerji Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek, Müsteşar Yardımcısı Salih Paşaoğlu, BOTAŞ Genel Müdür Vekili Saltuk Düzyol da katıldı. İran kanadında da İran Petrol Bakan Yardımcısı Muhammed Hadi Nejad Hossenian, Ulusal Gaz Şirketi Genel Müdürü Nostratollah Seifi katıldı. 45 dakika süren görüşmesinin ardından iki bakan açıklama yaptılar.

  Teknik ekiplerin çalışmaya dün başladıklarını belirten Güler, görüşmelerin süreceğini, İran gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarılması için İran ekibinin yarın öğlene kadar önerilerini sunacağını söyledi.

  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile İran’ın petrol arama şirketinin, iki ülkenin yanı sıra üçüncü ülkelerde de petrol ve gaz araması konusunun da görüşüldüğünü anlatan Güler, yatırımcıların işbirliği olanaklarının konuşulduğunu söyledi.

  "ANLAŞMA BEKLİYORUZ"

  İran Petrol Bakanı Hamaneh de İran gazının Avrupa’ya aktarımı konusunda olumlu yanıt alacaklarını umduğunu ifade etti. Prensipte anlaşmaya vardıklarını belirten Hamaneh, “Umarım uzmanlar da detaylandırır ve bir anlaşmaya varılır” dedi.

  İki ülkenin siyesi iradesinin ilişkileri geliştireceğini, enerjinin de diğer alanlardaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağını umduğunu kaydeden Hamaneh, iki ülke ticari şirktelerinin verimli çalışmalarını beklediğini ifade etti. İran gazının Avrupa’ya aktarımına çok önem verdiklerine işaret eden Hamaneh, “Benim için iyi bir gün oldu. Umarım anlaşmaya varırız, sonuç alırız” dedi.

  Hamaneh, geçen kış yaşanan kesintinin sorulması üzerine, “Sayın bakana söz verdim. Bu konudaki sorumluluklarımızı gereği gibi yerine getireceğiz” dedi. Güler de Hamaneh’in söz verdiğini teyit etti.

  Hamaneh, gaz alımındaki “al ya da öde” yükümlülüğüne atıfla, arzın sağlanmaması durumunda uygulanmak üzere sözleşmeye yaptırım konulup konulmayacağı sorusunu yanıtlarken, “Sözleşmede her iki tarafa ceza yazılmıştır. Fakat biz anlaşmaya uyacağımızı söyledik” dedi.

  Hamaneh, başka bir soru üzerine, petrol üretimini azaltmayı düşürmeyi düşünmediklerini, hatta 120 bin varil artırdıklarını söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı