İran'dan doğalgaz akışı normale dönüyor

A.A.
20.01.2006 - 11:55 | Son Güncelleme:

Türkiye'ye gelen doğalgaz miktarını azaltan İran, dün geceden itibaren vanaları tekrar açtı. İran'dan Türkiye'ye gelen doğalgaz miktarının azalmasında soğuk hava koşullarının etkili olduğu bildirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre, İran'dan günlük 26 milyon metreküp olması gereken doğalgaz akışı, soğuk hava koşulları nedeniyle dün gündüz 5.5 milyon metreküpe geriledi, gece saatlerinde ise 8.5 milyon metreküpe çıktı.

İran ile konuya ilişkin sürekli görüştüklerini ifade eden yetkililer, İran tarafının 'soğuk hava koşulları nedeniyle gaz akışında aksamaların yaşandığını ve Türkiye'ye günlük 15 milyon metreküp gaz vermeye çalıştıklarını' söylediğini belirttiler.

Doğalgaz ile ilgili şu anda bir sıkıntı olmadığını vurgulayan yetkililer, gazla ilgili bir sıkıntı yaşanması durumunda ise 'indirimli' fiyattan kesintili doğalgaz alımı yapan abonelere verilen gazda indirime giderek, sorunu çözeceklerini kaydettiler. Yetkililer havaların düzelmesiyle gaz akışının normal seviyeye döneceğini ifade ettiler. Rusya'dan gelen doğalgaz girişinde ise bir sıkıntı bulunmadığı bildirildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı