Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran'dan Bush'a El Kaide kınaması

  Hürriyet Haber
  13.01.2002 - 15:17 | Son Güncelleme:

  İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, ABD Başkanı George Bush`un, Afganistan`dan kaçan El Kaide örgütü üyelerinin İran`a sığınmış olabileceklerini ima eden sözlerini kınadı.

  Harrazi, New York`tan Tahran`a dönüşünde Mehrabad Havaalanı`nda yaptığı açıklamada, ``Ülkelerin cumhurbaşkanlarının söylediği sözler belge ve senetlere dayanmalıdır. Bu tür boşuna konuşmalar siyasi arzulara dayanıyor`` dedi. 

  ``İran`ın Afganistan`da yaptığı işlerin herkese açık olduğunu`` belirten Harrazi, ``İran her zaman barış için çalıştı. İran bu çalışmaları yapmasaydı, Afganistan`da bugün ulusal barış olmazdı. İranAfganistan`da istikrar ve güvenlik şeklindeki kendi politikasını bundan sonra da yürütecek ve bu politikaya dayalı olarak önemli bir rol oynayacaktır`` diye konuştu. 

  İran Savunma Bakanı Oramiral Ali Şamhani de, bugün yaptığı açıklamada, topraklarında El Kaide örgütü üyesi bulunmadığını söyledi. 

  Bush, Afganistan`dan kaçan El Kaide örgütü militanlarına kucak açmaması ya da Kabil`deki geçici hükümetin istikrarını bozmaya çalışmaması yönünde İran`ı uyarı niteliğinde bir açıklama yapmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı