Dünya Haberleri

  İran'dan BM Güvenlik Konseyi kararına ret

  Sefer SUPHİ / TAHRAN, (DHA)
  06.08.2006 - 14:11 | Son Güncelleme:

  İran, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin İran’ın nükleer çalışmaları ile ilişkin kararını reddetti. İran Milli Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Laricani, Tahran’ın BM Güvenlik Konseyi’nin İran’dan uranyum zenginleştirme programlarını askıya almasını kabul etmeyeceğini açıkladı.

  Laricani bugün düzenlediği basın toplantısında yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Alınan kararın hukuki bir gerekçesi yok. Bu nedenle kararı ret ediyoruz. Programlarımızı askıya almayı kabul etmiyoruz çünkü biz bir yanlışlık yapmadık" ifadesini kullandı.

  BM Güvenlik Konseyinin aldığı kararın, İran’ın cevabını beklemeden, 5+1 ülkelerinin (BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin ile Almanya) İran’a sunduğu çözüm paketi ile çelişkide olduğunun altını çizen Laricani, İran’ın şüpheleri ortadan kaldırmak için her zaman müzakereye hazır olduğunu hatırlattı.

  İran Milli Güvenlik Konseyi Sekreteri, "Onları bilmeliler ki İran’la tehdit ile konuşamazlar. Onlar davranışlarını değiştirmeleri gerek. Böylece çözüm paketi yaşamını sürdürebilsin" diye konuştu. İran’ın çözüm paketine olan olumlu bakışının, BM Güvenlik Konseyinin kararı ile değiştiğini kaydeden Laricani, İran’ın Nükleer çalışmalarını, Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın denetiminde sürdüreceğini ve bunu geliştireceğini belirtti.

  İran halkının haklarını Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın kuralları çerçevesinde takip edeceklerinin altını çizen Laricani, bu davranışların devamı taktirde, İran’ın Nükleer politikasını gözden geçireceğini sözlerine ekledi. İran’a sunulan çözüm paketinde çok soru işaretleri olduğunu, İran’ın bu konudaki cevabını 22 Ağustos’a kadar açıklayacağını belirten Laricani, "Ancak tabi ki BM Güvenlik Konseyindeki karar bizim davranışlarımızı etkileyecek. Güvenimiz sarsılmış ve taraflar arasında güven yaratılmalı" dedi.

  İran’ın Nükleer yakıt üretebilmeli olmasının altını çizen Laricani, bunun İran’ın bağımsızlığı anlamına geldiğini iddia etti. Laricani ayrıca İran’ın yaptırımlar dahil tüm olası senaryolar için hazır olduğunu sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı