Dünya Haberleri

  İran'dan batıya kırık not

  Hürriyet Haber
  06.08.2009 - 11:55 | Son Güncelleme:

  İran'ın yıllık insan hakları raporunda, Batılı ülkelerin İslam karşıtlığını teşvik ettiği ve Müslümanlara yönelik ayrımcı politika izlediği” belirtildi.

  Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yıllık insan hakları raporunda, başta ABD, Kanada, İngiltere, Almanya ve Fransa olmak üzere diğer Batılı ülkelerde, Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerinin gün geçtikçe arttığı bilgisine yer verildi.

  Batı'daki İslam karşıtlığının özellikle ABD'deki 11 Eylül terör saldırısından sonra artış gösterdiğine işaret edilen raporda, “Terörizmle mücadele, Batılı bazı ülkelerdeki cami ve İslami merkezleri sıkı bir şekilde kontrol ve denetlemek için bir bahaneye dönüştü” ifadesi kullanıldı.

  “Avrupa'daki bazı yönetimler, halk arasında İslam düşmanlığını körükleyen politikalar izliyor” tespitinin yapıldığı raporda, Müslüman kadınların kıyafetlerinden dolayı hakarete maruz kaldığı ve hor görüldüğü belirtildi.

  Raporda, Batı'daki Müslümanların inançlarından dolayı iş bulmada sorunlarla karşı karşıya kaldığı ve göçmen politikasında ayrımcı politikaya tabi tutuldukları kaydedildi.

  Batılı ülkelerdeki polisin Müslümanlara karşı ön yargı içinde olduğu da bildirildi. Raporda ayrıca, “Batılıların, İslami değerlere karşı politikalara ve Müslüman topluma yönelik insan hakları ihlallerine son vermeleri uyarısında” bulunuldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı