ADANA HABERLERİ

İran'dan Adanalı işadamlarına yatırım daveti

DHA
22.04.2016 - 16:01Son Güncelleme :
DHA

İRAN - Türkiye Ortak Ticaret Konseyi Başkanı Reza Kami, Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe ile görüşerek, ülkesine uygulanan ambargoların kalkmaya başladığını söyledi, Türk iş adamlarına işbirliği çağrısında bulundu.
Elka Fuarcılık'ın düzenlediği 2. Çukurova Tarım Fuarı'na katılmak üzere Adana'ya gelen İran - Türkiye Ortak Ticaret Konseyi Başkanı Reza Kami, Tebriz Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sonia Andish ve Elka Fuarcılık Genel Müdürü Bülent Yamaç ile birlikte Adana Ticaret Odası'nı ziyaret etti. ATO Başkanı Atila Menevşe, Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz, yönetim kurulu üyesi Mehmet Şah Aba, Genel Sekreter Vekili Birol Yarman ve Genel Sekreter Yardımcısı Barış Topal ile görüşen Kami, İran'a yönelik ambargoların kalkmaya başlaması ile birlikte Avrupa firmalarının ticaret ve yatırım için ülkesine büyük ilgi göstermeye başladığını ve İran'ın ekonomik cazibesinin günden güne yükseldiğini söyledi.
İRAN'IN YÜZDE 80'İ TÜRKÇE BİLİYOR
Reza Kami şu değerlendirmeyi yaptı: "Türk firmalarının İran'daki potansiyeli değerlendirebilmeleri bakımından zaman kaybetmeden ülkemize gelerek fırsatları yerinde görmeleri kendi yararlarına olacaktır. Türkiye, gerek İran'ın komşusu olması, gerekse de bir İslam ülkesi olması bakımından bu fırsatlardan en çok yararlanması gereken ülkedir. İran'ın nüfusunun neredeyse yüzde 80'i Türkçe bilmektedir. Yani dilimiz de dinimiz de birdir. Düşüncemizin de bir olması lazımdır. Bunun ötesinde İran ve Türkiye'nin ekonomileri de birbirini tamamlamaktadır."
30 MİLYAR DOLAR BEKLENTİSİ
İran'la Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2016 yılında 30 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini vurgulayan Kami "İran, ambargonun ardından bir fırsatlar ülkesi konumuna yükselmiştir. Türk sanayici ve işadamlarının yatırım ve ticaret açısından ülkemizde çok büyük şansları ve avantajları bulunmaktadır" ifadesini kullandı.
ATO BAŞKANI'NDAN DESTEK MESAJI
ATO Başkanı Menevşe de komşu ülkelerle pazarların daraldığı bir dönemde İran'a yönelik ambargoların kalkmasından dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını ve bu yöndeki fırsatları iyi değerlendirmek istediklerini vurguladı. Menevşe, şöyle konuştu: "Özellikle dış ticaret alanında faaliyet gösteren üyelerimize İran'daki imkanları değerlendirmeleri konusunda çağrıda bulunuyoruz. Adana Ticaret Odası olarak önümüzdeki günlerde İran'da düzenlenen fuarlara katılım sağlayacağız. Ardından da karşılıklı ticaret heyetleri organizasyonları düzenleyerek üyelerimizin İran pazarından en etkin şekilde yararlanabilmesi için çaba göstereceğiz."

ADANA,(DHA)
EŞ(22.4.2016 FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden İran'dan Adanalı işadamlarına yatırım daveti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Nisan 2016 tarihinde saat 16 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İran'dan Adanalı işadamlarına yatırım daveti haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:26
  • Guneş
   07:04
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   15:23
  • Akşam
   17:42
  • Yatsı
   19:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı