Gündem Haberleri

  İran'dan ABD'ye gözdağı gibi cevap

  Hürriyet Planet
  01.01.2012 - 12:51 | Son Güncelleme:

  İran, petrol nakliyatında dünyanın en önemli geçiş noktası olan Hürmüz Boğazı’nda süren donanma tatbikatı kapsamında, orta menzilli yeni bir füze test ettiğini açıkladı. İran ordu yetkililerinin yaptığı açıklama, ABD Başkanı Barack Obama’nın Tahran rejimini hedef alan yeni yaptırımlar açıklamasının ardından geldi.

  ISNA haber ajansının haberine göre, Devrim Muhafızları donanma gücünün sözcüsü Mahmud Musevi, “İlk kez radara yakalanmayan orta menzilli füzemiz başarıyla denendi… Bu karadan havaya atılan füze radarlara yakalanmayan ve füze savunma sistemlerini aşabilen en son teknolojiye sahip” dedi.

   

  Füze testi hakkında daha fazla bilgi verilmedi. Füzenin bir savaş gemisinden mi yoksa karadan mı atıldığı bilinmiyor.

   

  İranlı yetkililer, savaş gemileri ve denizaltıların yarın Hürmüz Boğazı’nı kapatmayı öngören stratejik manevraları deneyeceğini ifade etti.

   

  İRAN'IN TATBİKATI SÜRÜYOR / FOTO GALERİ

   

  Tahran, kendisine yönelik petrol ambargolarının devam etmesi halinde, dünya petrol nakliyatının yüzde 20’sinin yapıldığı boğazı kapatacağı tehdidinde bulunmuştu.

   

  Hürmüz Boğazı’nın kapatılması, Basra Körfez’inde devriye gezen ABD gemileriyle İran donanmasını karşı karşıya getirebilir.

   

  OBAMA’DAN YENİ YAPTIRIMLAR

  ABD Başkanı Barack Obama, dün İran’ın merkez bankası ve mali sektörünü hedef alan yeni yaptırımlar açıkladı.

   

  Yeni yaptırımlar, küresel finansal kurumların ticaret yaparken ABD veya İran arasında tercih yapmaya zorlayacak.

   

  ABD, yeni yaptırımlarla İran’ın merkez bankası tarafından yönetilen petrol gelirlerini daha da kısmayı amaçlıyor.

   

  ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB)yaptırım tehditlerine karşı tavrını değiştirmeyen İran ise Hürmüz Boğazı’ndaki tatbikatını sürdürüyor.

   

  Musevi, “Yarından itibaren savaş gemileri, denizaltılar ve hava güçleri yeni bir taktik dizilişi çalışacak. Bu diziliş Hürmüz Boğazı’ndaki gemi trafiğini imkansız kılacak” dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı