Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran'daki protestolar Yeşillerin hala canlı olduğuna işaret

  Reuters
  17 Şubat 2011 - 12:01Son Güncelleme : 17 Şubat 2011 - 12:01

  İran’da Tunus ve Mısır’dan esinlenen ve hafta başında binlerce kişiyi sokaklara döken hükümet karşıtı protestolar demokrasi yanlısı “Yeşil” hareketin yetkililerin ağır baskılarına karşın halen canlı olduğunu gösterdi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

   

  Ancak Mısır ve Tunus’u onlarca yıl boyunca yöneten liderleri silip süpüren dalganın İran’ı da etkisi altına alma ihtimali uzak görünüyor. Zira İran’da güvenlik güçleri 32 yıllık rejimin savunulmasında birlikte hareket ediyor.

   

  Tahran’da ve diğer şehirlerde Pazartesi günü düzenlenen yürüyüşlerde iki kişi hayatını kaybetti, birçok kişi de yaralandı ve gözaltına alındı. Bu gösteriler 2009 yılında yapılan tartışmalı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından devletin baskı kurarak sonunu getirdiği protestoların ardından İran’daki ilk büyük muhalif gösteri oldu.

   

  Birmingham Üniversitesi’nden analist Scott Lucas, EA Worldview sitesinde yaptığı yorumda, “20 aylık baskının ve kayda değer bir protestonun yaşanmadığı bir yılın ardından önemli figürlerin ev hapsine alınmasına karşın Yeşil Dalga hala yükselebileceğini gösterdi” dedi.

   

  İRAN'IN HALA UMUDU VAR

  Protestoların boyutu yetkilileri şaşırtmış ve hükümetin Yeşil hareketin bittiği, iktidara verilen desteğin arttığı yönündeki açıklamalarını yalanlamış gibi görünüyor. Londra’da bulunan Arap ve İran Çalışmaları Merkezi Direktörü Alirıza Nurizade, “Rejim iki yıl boyunca büyük komplo olarak nitelendirdiği Yeşil hareketi bitirdiğini iddia etti. Daha fazla protesto düzenlenmesini önlemek için tutukladılar, infaz ettiler, öldürdüler, işkence ettiler, tecavüz ettiler. Ancak hafta başında yaşananlar gösterdi ki hükümet haksız ve halkın hala umudu var” dedi.

   

  Devlet televizyonunda protestocular “iki yüzlüler, monarşi yanlıları, zorbalar ve isyankarlar” olarak nitelendirilirken Meclis Başkanı Ali Laricani ABD’yi Ortadoğu’daki başarısızlıklarını gizlemek için protestocuları desteklemekle suçladı. Radikal milletvekilleri muhalefet liderleri Mehdi Kerrubi ve Mir Hüseyin Musavi hakkında halkı kışkırttıkları için idam cezası istedi.

   

  Öte yandan Tahran’ın kalbi Azadi Meydanı’nda toplanan protestocuların sloganlarında Kerrubi ve Musavi’den hatta Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’dan çok İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in adı geçti. St. Andrews Üniversitesi İran Çalışmaları Profesörü Ali Ensari “Rejim bütün stratejisini her şeyin normal olduğu ve herkesin İran’ı sevdiği söylemine dayandırdığı için en küçük bir protesto bile bu hikayeyi deliyor. Bu İran halkına umut verecektir” dedi.

   

  BESİC YERİNE SİVİL AJANLAR

  Yetkililer göstericileri ağır bir dille eleştirse de, bu sefer protestolarda 2009’daki gibi bir baskı ve şiddet durumu gözlenmedi. Devrim Muhafızları ve Besic milisleri olayların büyük oranda uzağında kaldı. Bunun yerine kalabalıkları kontrol etmeleri için sokaklara üniformalı polisler ve sivil giyimli ajanlar yerleştirildi. Güvenlik güçleri gerçek silahlar yerine göz yaşartıcı gaz kullandı.

   

  Ancak bir kişi silahla vurularak öldü, bir kişinin ölümünün neden ise belirlenemedi. Muhafazakar milletvekili Kazım Celali ölenleri “şehitler” olarak nitelendirerek güvenlik yetkililerince değil “teröristler”ce öldürüldüklerini belirtti.

   

  Polis protestocuların gece boyunca meydanda kalmasına engel olarak Tahran’daki durumun Kahire’dekine benzemesini önlemeye çalıştı. Lucas, “Burası Tunus değil. Burası Mısır değil. Burası İran, Azadi Meydanı yeni bir Tahrir Meydanı olmadı” dedi.

   

   Reuters'ın "Protests show Iran opposition alive and changing" başlıklı analizinden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı