Gündem Haberleri

  İran'daki depremin bilançosu ağırlaşıyor: 306 ölü

  AA
  13.08.2012 - 10:44 | Son Güncelleme:

  İran'ın kuzeybatısında önceki gün meydana gelen depremlerde ölü sayısının, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 306'ya ulaştığı bildirildi. Depremlerin ardından Türkiye'den gönderilen 30 kişilik ekip ise arama kurtarma çalışmalarının sona erdiği ve ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle geri döndü.

  Sağlık Bakanı Marzie Vahid Dascerdi, İran meclisinde yaptığı konuşmada, bölgedeki hastanelerin morglarına getirilen cesetlerin 219'unun kadın ve çocuk, 49'unun yetişkin erkek olmak üzere toplam 268 olduğunu belirtti. Yetkililer, depremlerde ölenlerin sayısının ise 306 olduğunu ifade etti.

  İRAN'DA DEPREM FELAKETİ / FOTO GALERİ

  Meclise konuyla ilgili rapor sunan Bakan Dascerdi, yaralı sayısınınsa 3 bin 37 olduğunu, yaralılardan 2011'inin deprem bölgesinde tedavi edildiğini, diğerlerinin hastanelere nakledildiğini kaydetti.

  İran basınında dün çıkan haberlerde, cesetlerden bazılarının morglara gönderilmeyip bölgede toprağa verildiği bildirilmişti.

  İran'ın kuzeybatı bölgesi, geçtiğimiz Cumartesi günü yerel saatle 16.53’te 6.0, ardından da 17.04’da 6.2 büyüklüğündeki depremle sallanmıştı.

  TÜRK KURTARMA EKİBİ İRAN'A GİTTİ / FOTO GALERİ

  TÜRK EKİBİ GERİ DÖNDÜ

  Depremlerin ardından bölgeye giden Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü'ne bağlı 30 kişilik ekip, sabah saatlerinde Tebriz kentine ulaştı.

  Burada, İran Kızılayı yetkililerince karşılanan Van Arama Kurtarma Birlik Müdürü Atilla Uzun başkanlığındaki ekip, bölgedeki çalışmalarla ilgili Doğu  Azerbaycan Eyaleti Kızılay Başkanı Dr. Aziz Nuri'den bilgi aldı.

  Dr. Nuri'nin, deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarının dün gece itibari ile sona erdiğini ve arama kurtarma ekibine ihtiyaç olmadığını belirterek, yardım ve desteklerinden dolayı Türkiye'ye ve Türkiye halkına teşekkür etti.

  Ekip Başkanı Uzun ise bölgedeki depremden sonra Tebriz'e gelerek arama kurtarma çalışmalarına katılmak istediklerini, ancak söz konusu çalışmaların bitmesinden dolayı Türkiye'ye döneceklerini kaydetti.

  Türk arama kurtarma ekibi, gerekli mercilerle yapılan görüşmenin ardından Türkiye'ye döndü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı