Dünya Haberleri

  İran'da Yahudi esnafın suçu mektup yazmak

  Hürriyet Haber
  09.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İRAN'da, tüm dünyanın yakından takip ettiği casusluk davasında, 13 Yahudi, İsrail'e gizli bilgileri ulaştırmakla suçlanıyor. Yahudi esnafın İsrail'e mektup yazıp telefonla konuştuğu belirtiliyor. İdam cezasıyla karşı karşıya bulunan Yahudi esnaftan biri de son olarak geçtiğimiz günlerde, ‘Evet bir zamanlar bir kere İsrail’e gitmiştim' diyerek suçunu itiraf etti. İran, yasalarına göre, İran vatandaşlarının İsrail'le dolaylı da olsa bağlantı kurması casusluk sayılıyor.

  Televizyona çıkarak suçunu itiraf eden Şahruk Paknahad Şiraz kentinde bir öğretmen. Dani Tefilin aynı kentte kunduracı ve Ramin Nematizade ise tezgahtar. Paknahad, Tefilin ve Mematizade, geçen hafta televizyondan yayınlanan itirafılarında ‘Bizler eğitilmiş Mossad ajanıyız’ demişlerdi.

  HEM HAKİM HEM SAVCI

  Şiraz kentindeki Devrim Mahkemesi'nde görülen davada hakim Sadık Nurani, hem suçlayan hem de karar veren kişi. Yani, mahkemede savcılık makamı bulunmuyor.

  Bu nedenle bir aydır devam eden mahkeme uluslararası tepki alıyor. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, 13 Yahudi'nin cezalandırılmasının uluslararası sonuçları olacağını açıkladı. Tahran'daki bazı Batılı büyükelçiler ise İran'la ilişkileri bile kesebilecekleri uyarısında bulundu.

  3 yıl önce de 2 Yahudi, İsrail'e gizli bilgiler vermek suçundan idam edilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı