Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran'da tutuklu Azeri şairler için karar günü

  AA
  23 Ağustos 2012 - 11:45Son Güncelleme : 23 Ağustos 2012 - 11:46

  İran mahkemesinin, İran'da tutuklu bulunan Azerbaycanlı şairler Ferit Hüseyin ve Şehriyar Hacızade ile ilgili nihai kararını 2 hafta içerisinde vereceği bildirildi.

  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elman Abdullayev düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'ın Tebriz Başkonsolosluğu yetkililerinin tutuklu şairlerin yargılamasını yürüten hakimlerle görüştüğünü ve hakimlerin 2 hafta içerisinde nihai kararı açıklayacakları yönünde başkonsolosluk yetkililerini bilgilendirdiğini belirtti.

  Yargılama sürecinde şairlere ve Azerbaycan tarafına yargılamanın hangi madde ile yapıldığına dair resmi bilgi verilmediğini söyleyen Abdullayev, Ferit Hüseyin ve Şehriyar Hacızade'nin hala ne ile suçlandıklarını bilmediklerini ifade etti.

  İran tarafının çeşitli bahanelerle avukat tayin etmediğini belirten Abdullayev, Azerbaycan'ın Tebriz Başkonsolosluğu'nun, tutuklu bulunan Azerbaycan vatandaşlarına her türlü hukuki yardımı gösterdiğini kaydetti.

  Şiir yarışması için İran'a giden ve 2 Mayıs'ta Tebriz'de sivil giyimli şahıslar tarafından alıkonulan iki genç şair Şehriyar Hacızade ve Ferit Hüseyin, İran'la Azerbaycan arasında diplomatik krize neden olmuş, Azerbaycan İran'a beş kez nota vermişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı