Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran'da Ruhani'den büyük jest

  AA
  19 Eylül 2013 - 01:20Son Güncelleme : 19 Eylül 2013 - 09:30

  İran'da 2009'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından gerçekleştirilen gösterilere katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan ve aralarında 2008 yılında Nobel Barış Ödülü alan avukat Nesrin Sutude'nin de bulunduğu birçok siyasi tutuklunun serbest bırakıldığı bildirildi.

  Hasan Ruhani'nin 14 Haziran’daki cumhurbaşkanı seçiminden zaferle çıkmasının ardından İran'da gerçekleşen değişim dikkat çekiyor. İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA'da yer alan habere göre, serbest bırakılanlar arasında eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminin Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhsin Eminzade, Feyzullah Arabsorhi, Mir Tahir Musevi, Mehdi Mahmudiyan, Muhammed Ali Vilayeti, Hasan Zerrinpur, Mehsa Emirabadi, Mahbube Kerimi, Meryem Celili, Mitra Rahimi, Ferah Vazihan, Jila Mekvendi ile Kefayet Melekmuhammedi isimleri geçiyor.

  İran'da 2009'da gerçekleştirilen ve Mahmud Ahmedinejad'ın ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçildiği seçimler sonrasında reformcu aday Mir Hüseyin Musevi taraftarları hile yapıldığı gerekçesiyle itiraz etmiş ve uzun süren gösteriler düzenlemişti. Gösterilerde bir çok kişi tutuklanmıştı. Nobel Barış Ödülü sahibi avukat Nesrin Sutudeh ve diğerleri gösterilere katıldıkları ve destek verdikleri gerekçesiyle tutuklanmışlardı. Gösterilere katılan reformcu aday Mir Hüseyin Musevi ise hala ev hapsinde tutuluyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı