Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran'da göze göz infazı ertelendi

  Hürriyet Planet
  15 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mayıs 2011 - 01:56

  İran’da Yüksek Mahkeme, altı yıl önce bir kadını yüzüne kezzap atarak kör eden Macid Muvahidi’nin “kezzapla kör edilme” cezasını erteledi.

  Evlenme teklifini reddeden üniversite sınıf arkadaşı Emine Behrami’yi kör eden Muvahidi’nin cezasının bugün öğle saatlerinde Tahran’da bulunan adli tıp hastanesinde doktor kontrolünde infaz edilmesi bekleniyordu.

   

  KEZZAPLI SALDIRIYA KÖR EDİLME CEZASI / WEB TV

   

  El Cezire Tahran muhabiri Dorsa Cabbari, “Kurban bu sabah hastaneye geldi. Ancak kendisine Batı medyasına birçok röportaj verdiği için cezanın infazının ertelendiği söylendi” dedi. Muvahidi’nin her iki gözüne de beşer damla asit damlatılması öngörülüyordu.

   

  İran haber ajansı ISNA, “Muvahidi’nin kısas cezasının bilinmeyen bir tarihe ertelendiğini” bildirdi. 

   

  "CEZAYI ELLERİMLE VERECEĞİM"

  Muvahidi’nin Şubat 2009’da kısas cezasına çarptırıldı. İspanya’da yaşayan Behrami, cezanın infaz edileceği beklentisiyle Tahran’a dönmüş ve Muvahidi’nin cezasını kendi elleriyle vermeye hazır olduğunu söyledi.

   

  El Cezire’ye konuşan Behrami, “Bugün her şey biteceği için çok mutluydum. Evet cezasını kendi ellerimle verecektim ama elime asit sıçrar diye korkuyordum. O yüzden bir doktor yapacaktı. Altı aydır bu günü bekliyordum” dedi.

   

  Kararın tamamen yasal olduğunu savunan Behrami, “Uygulamasını ben yapmak istiyorum ama eğer olmazsa o zaman mahkemenin atadığı bir doktor yapar” dedi.

   

  ULUSLARARASI KAMUOYUNDAN TEPKİ VAR

  Eğer infaz edilirse, İran’da ilk kez böyle bir ceza uygulanmış olacak. Uluslararası Af Örgütü’nden dün yapılan açıklamada “canice ve insana yakışmayan, neredeyse işkence düzeyinde” olarak nitelendirilen cezanın iptali istendi.

   

  Örgüt’ün açıklamasında, “Emine Behrami’nin maruz kaldığı suç ne kadar korkunç olursa olsun, asitle kör edilmek zalimce ve insanlığa yakışmayan bir cezadır. İranlı yetkililerin, uluslararası hukuk kapsamında cezanın uygulanmamasını sağlama sorumluluğu vardır” denildi.

   

  "DERS OLSUN"

  Behrami ise Muvahidi’ye kısas uygulanmasının ülkedeki diğer asit fırlatan kişilere de bir ders olacağını belirtti. “Cezanın uygulanmasıyla huzura ereceğim” diyen genç kadın, bu huzurun başkasının acısını görmekten değil, aynı suçu işlemeyi düşünenlerin caydırılmasından kaynaklanacağını söyledi.

   

  İran’da son yıllarda benzer olaylar yaşanmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı