Gündem Haberleri

  İran'da 300 kişi idama çarptırıldı

  Hürriyet Planet
  31.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran, uyuşturucuyla mücadele kapsamında 300 uyuşturucu tacirinin asılacağını açıkladı.

  Bu karar, Tahran rejiminin uyuşturucuya karşı mücadelede ne kadar sert bir tutum izlediğini ortaya koyarken, idam cezasına bu kadar sık başvurulması, uluslararası kamuoyunda endişeye neden oluyor.

   

  İran’ın Şark gazetesi, Tahranlı savcı Abbas Cefari Dolatabadi’nin, “Bazıları en az 30 gram uyuşturucu taşıyan, uyuşturucuyla ilgili suçlardan yargılanan 300 kişi için, mahkemenin idam kararı verdiğini” belirtti.


  Dolatabadi, idam listesindeki isimlerin arasında tanınmış uyuşturucu lordu veya çete başı bulunmadığını ifade etti.

   

  İDAM CEZALARI GİDEREK ARTIYOR

  Uluslararası Af Örgütü, İran’ın, Çin’in ardından dünyada en çok idam cezası uygulayan ülke olduğunu belirtti. İran, 2010’da 252 kişiyi idama mahkum etti.

  1979’daki İslam Devrimi’nden bu yana uygulanan şeriat yasaları gereği, uyuşturucu tacirliği, zina, tecavüz, silahlı soygun ve din değiştirme idamla cezalandırılan suçlar olarak kabul ediliyor. Adalet sistemine yönelik eleştirileri geri çeviren Tahran, Batı ülkelerini çifte standart uygulamakla suçluyor.

   

  İran, dünyanın en büyük uyuşturucu üretici Afganistan’la paylaştığı uzun sınır yüzünden uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede sorun yaşıyor. En son olarak, Perşembe günü altı uyuşturucu taciri idama mahkum edildi. Aynı gün 11 kişi idam edilirken, beşinin idamı halk önünde gerçekleştirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı