Dünya Haberleri

  İran'da 1400 tutuklama

  Hürriyet Haber
  18.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran güvenlik güçlerinin öğrenci ayaklanması sırasında 1400 kişiyi tutukladıkları ve göstericiler arasında bulunan küçük bir kız çocuğunu öldürdükleri ortaya çıktı. Öğrenciler tutuklananların derhal serbest bırakılmasını istediler.

  Tahran Üniversitesi Öğrenci Konseyi dün yayınladıkları bildiride, 6 gün ard arda süren öğrenci-polis çatışmaları sırasında, aralarında liderlerinin de bulunduğu 1400 öğrencinin tutuklandığını duyurdular. Polisin yanısıra aşırı dinci milislerin de tutuklama yaptıklarını belirten konsey olaylar sırasında bir öğrencinin kızkardeşi olan Nami Hamifar'ın da aldığı darbeler sonucu hayatını kaybettiğini belirttiler.

  LİDERLERLE GÖRÜŞME

  Arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını isteyen Öğrenci Konseyi dini lider Ali Hamaney, ılımlı Devlet Başkanı Muhammed Hatemi ve eski devlet Başkanı Haşimi Rafzancani ile ayrı ayrı görüşme yapmak istediklerini söylediler.

  Protesto gösterileri ile tüm ülkeyi ayağa kaldıran öğrenciler, Milli Güvenlik Konseyi yetkilileri ile temaslara başladıklarını ve görüşmeler sona erinceye kadar eylemlerini askıya aldıklarını da kaydettiler. Öğrenciler serinkanlı olmalarını istediği İran halkına da aşırı dinci gruplarının propagandasına alet olmamaları çağrısı yaptılar.

  AYETULLAHLAR'DAN DESTEK

  Bu arada, öğrenciler diplomasi taktiğine geçerek ülkede etkin bir konumda bulunan Ayetullahlar ile görüştüler. Konseyin bir grup temsilcisi Kum kentinde biraraya geldikleri Ayetullahların desteğini aldı.

  Öğrenciler Ayetullahlara gösteriler ve polisle aşırı militanların Tahran Üniversitesi Öğrenci Yurdu'na düzenlediği saldırılarla ilgili film, fotoğraf ve belgeleri sundular.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı