Gündem Haberleri

  İran'a son uyarı: Askerlerimizi ver

  Hürriyet Haber
  27.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile İran arasındaki kriz dün doruk noktaya çıkarken, Ankara geçen perşembeden beri iki Türk askerini elinde tutan Tahran yönetimini sert bir şekilde uyardı.

  Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan ve Müsteşar Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile görüşen İran'ın Ankara Büyükelçisi Hüseyin Lavasani'den, sınırı yanlışlıkla geçtikleri için İran askeri makamları tarafından tutuklanan bir onbaşı ile bir erin derhal serbest bırakılarak Türkiye'ye verilmesi istendi.

  Lavasani, iki askerin serbest bırakılması için bir büyükelçi olarak elinden geleni yaptığını söyledi. İran Büyükelçisi askerlerin tazminat ödenmeden bırakılıp, bırakılmayacağına dair bir soruya ise ‘‘Yorum yok’’ yanıtını vermekle yetindi.

  PASAPORT BİLMECESİ

  Türk tarafından teknik bir heyetin İran'a gitmesinin kabul edilmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade eden Lavasani, sınırda son bir hafta içinde meydana gelen gelişmeleri inceleyecek olan Türk heyeti üyelerinin pazartesi gününe kadar pasaport alamaması halinde pasaportsuz olarak da İran'a giriş yapabileceklerini belirtti. Lavasani, Türk medyasında yanlış haberlerin de yer aldığını öne sürerek, ‘‘Doğru olmayan haberleri görünce rahatsız oluyorum’’ dedi. Loğoğlu-Lavasani görüşmesinde önümüzdeki günlerde iki ülke dışışleri bakanlarının bir araya gelmesinin de konuşulduğu ancak bu konuda kesin bir tarih belirlenmediği öğrenildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı