Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran'a karşı İsrail-Türkiye-Katar yayı

  Hürriyet Planet
  17 Temmuz 2012 - 16:01Son Güncelleme : 17 Temmuz 2012 - 18:53

  Wall Street Journal Pentagon'un İsrail ve ABD'nin çıkarlarının korunması için Katar'da radar üssü kuracağını yazdı. Yeni üssün Türkiye ve İsrail'dekilerle birlikte İran'a karşı bir savunma yayı oluşturması hedefleniyor.

  Üst düzey ABD'li yetkililere dayandırılan haberde, "X-Band" olarak bilinen güçlü radarın İran'ın güney, kuzey ve batı bölgelerinden ateşlenebilecek uzun menzilli füzeleri durdurmayı hedeflediği belirtildi.

  TÜRKİYE'DEKİ ÜS İÇİN TAMAMLAYICI UNSUR

  Daha önce İsrail'in Necef Çölü'ne ve Türkiye'nin Malatya iline yerleştirilen radarlar için Katar'daki yeni tesisin "tamamlayıcı bir unsur" olacağı belirtiliyor. Haberde üç radar üssünün İran'a karşı bir yay oluşturacağı yorumu yapıldı.

  Gazeteye konuşan üst düzey yetkililer, yeni üssün ABD ve İsrail'in çıkarlarını korumak için tasarlanan sistemin belkemiğini tamamlayacağını belirtiyorlar.

  EYLÜL AYINDA KÖRFEZ ISINACAK

  Wall Street Journal ayrıca ABD'nin insansız deniz altı araçları ve adı açıklanmayan 20 kadar ülkenin katılımıyla Eylül ayında bölgede geniş kapsamlı bir mayın temizleme tatbikatı düzenleyeceğini bildirdi.

  İran'ın "savunma amaçlı" olduğu iddia edilen bu tatbikatı "provokasyon" olarak değerlendireceğini belirten gazete, Tahran'ın petrol ihracını durdurmayı hedefleyen yaptırımların da gerginlik yaratacağını kaydetti.

  ABD MÜTTEFİKLERİNE GÜVENCE VERDİ

  Son önlemlerin, ABD’nin İsrail ve endişeli olan diğer müttefiklerine, Tahran ile aylarca sürdürülen ve sonuçsuz kalan nükleer görüşmelerin ardından İran’a karşı koymak için adımlar atmakta olduğu yönünde Pentagon tarafından güvence verilmesine yardımcı olabileceği görüşü dile getirildi.

  12.2 milyon dolara mâl olacağı belirtilen radar üssünün tam yeri açıklanmıyor.

  İran daha önce olası bir saldırı durumunda Malatya Kürecik'te bulunan radar üssünü hedef alacağını açıklamıştı. Nitekim, Tahran yönetimine göre savunma amaçlı olduğu ileri sürülen bu üsler, İran'ın kendini savunma kabiliyetini engelliyor ve bu durum da İsrail saldırısı ihtimalini güçlendiriyor.

  KILIÇDAROĞLU: ÜS İSRAİL'İ KORUMAK İÇİN

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin 34'üncü Olağan Kurultayı'nda bugün yaptığı konuşmada Malatya Kürecik'teki radar üssünün İsrail'i korumak için kurulduğunu söylemişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı