Gündem Haberleri

  İran'a göre petrol fiyatındaki artışın nedeni psikolojik

  A.A.
  31.10.2007 - 11:58 | Son Güncelleme:

  İran Petrol Bakanlığı yetkilisi Cevad Yarcani, son dönemde petrol fiyatlarındaki aşırı artışın nedeninin “psikolojik” olduğunu belirtti.

  İran Petrol Bakanlığında, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile ilişkilerden sorumlu daire başkanlığı görevini yürüten Yarcani, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, OPEC'in son toplantısında, günlük üretimin 500 bin varil artırılmasının kararlaştırıldığını anımsattı ve İran'ın da bu karar doğrultusunda yarından itibaren günlük üretimini 70 bin varil artıracağını bildirdi.

  İran'ın halihazırdaki günlük üretiminin 4 milyon 50 bin varil olduğunu belirten Yarcani, üretim artışıyla bu miktarın 4 milyon 120 bin varile çıkacağını belirtti.

  Petrol fiyatlarının son dönemdeki artışına da değinen Yarcani, bu durumun “psikolojik unsurlardan ve dünyadaki jeopolitik kaygılardan kaynaklandığını” belirtti. Yarcani, “Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yapılan PKK eylemleri ve Türkiye'nin bu eylemlere karşı aldığı tedbirler petrol fiyatını etkiliyor. Bir ülkenin başka bir ülkeyi tehdit etmesi de psikolojik etki yapıyor” diye konuştu.

  Dünya piyasasında petrol arzı konusunda bir sıkıntı olmadığını belirten Yarcani, “petrol fiyatlarında dalgalanma yaşandığını, OPEC üyelerinin de bundan çok memnun olmadığını” kaydetti.

  İran, mevcut petrol üretimiyle OPEC üyeleri arasında ikinci, dünya genelinde ise dördüncü en büyük petrol üreticisi durumunda.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı