Dünya Haberleri

  İran'a demokrasi ihraç edelim

  Hürriyet Haber
  28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'in silahı dört dörtlük bir laik demokrasidir

  ESKİ Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı saygın diplomat Özdem Sanberk, Türkiye'nin İran'a demokrasi ihraç etmesi ve İran'daki reform ve demokrasi yanlısı güç ve çevreleri desteklemesi gerektiğini söyledi.

  Hürriyet'e ilginç açıklamalarda bulunan emekli Büyükelçi Sanberk, ‘Türkiye, Kıbrıs politikalarını dünyaya anlatamıyor’ dedi. Sanberk, Türkiye'nin bölgedeki en büyük silahının dört dörtlük bir laik demokrasi olacağını kaydetti ve AB üyeliğine resmen aday olan Türkiye'nin demokrasisini mükemmel bir hale getirmesi gerektiğini belirtti. Sanberk, ‘İran’ın bize verdiği sıkıntılara karşı en etkili yol budur. İran nasıl ideoloji ihracı gibi bir silahı kullanıyorsa, Türkiye'nin de en etkili silahı demokrasi ihracı olmalıdır' diye konuştu.

  İran'ın, içinde bugün bir demokrasi kavgası verildiğini ifade eden Sanberk, Türkiye'nin hiç şüphesiz, İran'da reform ve demokrasi isteyen çevreleri teşvik etmesi ve desteklemesi gerektiğini vurguladı. Sanberk, ‘Türkiye rol modeli olacaksa, çevresine, kişisel özgürlüklere, çoğulculuğa, özgür seçimlere ve sivil topluma dayalı bir demokrasi sunmalıdır’ görüşünü dile getirdi.

  RUSYA İLE İLİŞKİLER GERGİNLEŞEBİLİR

  Sanberk, Rusya ile ilişkilerin ticari ve ekonomik alanlarda birleştiğini ve bölgesel rekabetlerde de ayrıldığını kaydetti. Sanberk, Vladimir Putin ile birlikte Rusya ile siyasi ihtilafların artabileceğine ve Ankara-Moskova ilişkilerinin gerginleşebileceğine dikkat çekti. Ancak, Sanberk, ‘İlişkiler ne kadar gerilirse gerilsin, bir çatışma noktasına gelmez. Bu iki tarafın da çıkarlarına aykırıdır. Sonuçta, ortak menfaatler ağır basar’ dedi.

  HEPİMİZ SORUMLUYUZ

  İki ay önce Dışişleri Bakanlığı'ndan emekli olan ve TESEV'in Genel Direktörü olarak çalışan Sanberk, Türkiye ile Yunanistan'ın 1.5 yıl önce savaşın eşiğinde bulunduğunu hatırlatarak, gelinen noktanın çok önemli oduğunu ve yakınlaşmanın devam etmesi gerektiğini söyledi. Sanberk, AB'ye tam üye olmak isteyen Türkiye'nin Atina ile ilişkilerini bozmamasının çok daha doğru ve yararına olacağını kaydetti.

  Sanberk, Türk-Yunan yakınlaşmasının Kıbrıs'a yansımadığını vurguladı ve Kıbrıs'ta Rumlar'ın ortak kaderi Türkler ile paylaşma arzusu sergilemediğini ifade etti. Kıbrıs meselesine iki halk arasındaki ilişkiler çerçevesiyle bakılmaması gerektiğini söyleyen Sanberk, ‘Mesele Ege ve Doğu Akdeniz’deki denge ve istikrar meselesidir' dedi. Sanberk, çözümün, Türkiye, Yunanistan ve iki-devletli Kıbrıs'ın birlikte AB üyeliği ve AB şemsiyesi olduğunu kaydetti. Türkiye ve KKTC'nin politikalarının doğru olduğunun altını çizen Sanberk, geri adım atılmaması gerektiğini de vurguladı. Sanberk, bir soruya karşılık, ‘Evet, biz Kıbrıs politikalarımızı dünyaya anlatamıyoruz. Hepimiz bir anlamda bunun sorumlusuyuz’ yanıtını verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı