Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran yeşil devrim hayalinden uzaklaşıyor

  Washington Post
  06 Kasım 2009 - 09:55Son Güncelleme : 06 Kasım 2009 - 12:08

  İran'da yeşil devrim hayalinden uzaklaşılırken, eski Kültür Bakanı Ataollah Mohajerani, devrimin gerçekleşmesinin uzun zaman alacağını vurguladı.

  Washington Post yazarlarından Jackson Diehl’in “Iran's unlovable opposition” başlığıyla yayımladığı makalede, İran’ın Haziran'dan bu yana ülkeyi Ortadoğu’nun nükleer gücü yapmaya adayan aşırı dinci isimlerin ve Devrim Muhafızları liderlerinin kontrolünde olduğu belirtildi. Makalede, “Diktatöre ölüm”  ve “Lübnan, Gazze’ye Ölüm” gibi sloganlarla ortaya koyulan muhalefetin bölgede kendine ortak arayan Obama yönetiminin en makul adayı olacak gibi göründüğünü ifade edildi.

   

  Makalede, İran’ın ABD’nin yeni ortağı olmayabileceği de vurgulandı. İran her zaman politika mantığının bilinen kurallarıyla hareket eden yabancıları ya da kesin taahhüt peşinde olanları sinirlendirmiştir. Makalede bunun yanı sıra İran devlet başkanı Mahmud Ahmedinecad hükümetinin zenginleştirilmiş uranyumunu takas etme planından vazgeçmesinin ardından, Batılı ülkelerin bu gerçekle bir kez daha karşılaştıklarına da değinildi. Buna ek olarak, İran’da yeşil devrim hareketi destekçilerinin, devrimi destekleyebilecek Batı ülkelerinin zamanlarını boşa harcayacaklarına ikna etmeye çalıştığının da altı çizildi.

   

  ŞAŞIRTAN KONUŞMA

  Yazıda, muhalif devlet başkanı adayı Mehdi Kerrubi’nin Avrupa’daki sözcülerinden Ataollah Mohajerani’nin geçtiğimiz günlerde Washington’da düzenlenen Yakın Doğu Politikaları konferansında yapacağı konuşmadan, Ahmedinecad ve devlet başkanının yeşil koalisyona verdiği değişim sözüne karşı sert eleştiriler bekleyen, çoğunluğunu İsrail yanlılarının oluşturduğu kalabalığın, konferansta duyduklarından dolayı çok şaşırdıkları dile getirildi.

   

  Konuşmada Ahmedinecad eleştirisinden ziyade, devlet başkanının ABD ve yürüttükleri nükleer program hakkındaki görüşlerinin dile getirildiği gözlemlendi. 1990’lı yıllarda liberal İran hükümetinde kültür bakanı olan Mohajerani, "İran, Filistinlilerden daha fazla Filistinli olmamalı” sözleriyle dikkat çekti. Makalede, Mohajerani’nin İran’ın nükleer programını durdurmak isteyen ülkelerin kendi ellerinde de nükleer silahlar olduğunu iddia ettiği belirtildi.

   

  İsrail’in İran’ın eski şahına nükleer silah desteği sağlamak için anlaşma imzaladığına dikkat çeken Mohajerani, Ahmedinecad’ın İsrail’i bombalama tehdidinin, Hillary Clinton’ın seçim kampanyasında İran ile ilgili sarf ettiği sözlerden farksız olduğunu dile getirdi. Yazıda, Mohajerani’nin İsrail’in var olma hakkının olup olmadığına dair sorulan soruları yanıtsız bıraktığına dikkat çekildi.

   

  BATININ BEKLENTİLERİ SONA ERDİ

  Yazıda, Mohajerani’nin konuşmasında “bir beklentimiz kalmadı dediğimizde beklentilerimiz karşılanmış oluyor” sözleriyle, İran’da demokrasi ve insan haklarını destekleyen Batı’nın yeşil harekete dair bir beklentisinin kalmadığını belirttiğine işaret edildi.

   

  Mohajerani’nin konuşmasının sadece Amerikalıları değil aynı zamanda konuşmayı dinlemeye gelen kalabalık içindeki liberal İranlıları da sinirlendirdiği belirtildi. Mohajerani’nin konuşmasını dinleyenler içinde yer alan dış politika uzmanı Mehdi Khalaji’nin Mohajerani’nin Karrubi için konuşsa da içlerinde rejimin politikalarına karşı sokakta ayaklanmalara katılan genç ve daha aydın İranlıları temsil etmediğini dile getirdi.

   

  Makalede, Khalaji’nin yeşil devrim hareketinin asıl liderlerinin teokratik bir rejimde çalışmak istemeyen öğrenciler, kadınlar ve insan hakları savunucuları olduğunu belirttiğinin altı çizildi.

   

  İRAN HEP AYNI İRAN

  Yazının son kısmında, Karrubi ve Mir Huseyin Musevi’muhalefet lideri’nin Ahmedinecad ve dini lider Ayetullah Ali  Hamaney’i devirip, başa gelmesi durumunda, İran politikasında çok fazla değişikliğin gözlenmeyeceğini uyarısı yapıldı.

   

  Mohejerani’nin konuşmasından sonra “Ahmedinecad’ın sözlerine karşı çıkmıyoruz” dediği ve devamında “ yeşil devrim hareketi, son dakikada kimin birinci olduğuna karar verilecek 100 metre yarışı değil, uzun bir maraton. Bu yarışa birkaç neslin girmesi gerekiyor. Nesillerden biri, bir önceki neslin elde ettiği hürriyeti alıp, koşmaya devam eder” sözlerini kullandığı belirtildi.

   

  Mohejerani’nin Batının eski İran ile ülkenin şu anki hali arasındaki farkın batıda nasıl ses getirdiği sorusuna “Bu gerçek bir sorun, buna verebilecek bir çözüm önerim yok” dediği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı