Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran yeraltına indi ‘müzakere’ dedi

  Hürriyet Haber
  09 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ocak 2012 - 09:11

  Nükleer çalışmaları nedeniyle Batı’nın yoğun baskısı altında olan, İsrail’in saldırı tehdidine uğrayan İran’dan yeni manevra.

  Tahran Yönetimi sadece nükleer tesisleri hedef alacak muhtemel bir saldırıya karşı uranyum zenginleştirme faaliyetini yeraltına çekme kozunu açtı. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Feridun Abbasi Davani, Kayhan Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Kum kentinde bir dağın içinde bulunan Fordov yeraltı uranyum zenginleştirme tesisinin yakında faaliyete geçeceğini açıkladı. Davani, “Fordov’da yakın gelecekte yüzde 20, yüzde 3.5 ve yüzde 4 oranında zenginleştirilmiş uranyum üretilecek” dedi. Davani, nükleer santral yapabilecek ve nükleer teknoloji ihraç edebilecek düzeye geldiklerini de iddia etti.
  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Japon gazetesi Nikkei’ye verdiği demeçte, “BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya’nın da bulunduğu 6 ülke ile İran’ın nükleer sorununa dair görüşmeleri Türkiye’de yeniden başlatacaklarını” söyledi. Davutoğlu, tarafların bu konuda prensip anlaşmasına vardığını belirtti.
  Bu arada ABD, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapama tehdidini ilk kez “kırmızı çizgi” diye niteledi. Savunma Bakanı Leon Panetta, “O halde gerekli karşılığı veririz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı