Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran yeni nükleer görüşme çağrısında bulundu

  Hürriyet Haber
  24 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ocak 2011 - 00:12

  İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, hayal kırıklığı ile sonuçlanan İstanbul zirvesiyle ilgili yaptığı açıklamada, 5+1 diye adlandırılan BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya ile aralarında daha fazla görüşme yapılması çağrısında bulundu.

  Ahmedinejad, yurt gezileri kapsamında gittiği Gilan eyaletinde halka hitaben yaptığı konuşmada “Karşı taraf adalet, saygı ve hukuka bağlılık konusunda ciddi ve kararlı olursa gelecekteki müzakerelerden iyi sonuç alınabileceğini ümit ediyoruz” diye konuştu.

  AB temsilcisi telefonunu verdi

  Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise, İstanbul’daki İran görüşmelerinde bir uzlaşma sağlanamaması konusunda, “İtiraf ediyorum ki, hayal kırıklığına uğradım” dedi. “Bu, İran’la diplomatik sürecin başarısız olduğu anlamına mı geliyor” sorusuna ise Ashton, “Hayır” yanıtını verdi. Bazı görüşlerin ortaya konduğunu, şimdi İran’ın bunları değerlendirmesi ve bir yanıt vermesi gerektiğini yineleyen Ashton, “Benim cep dahil tüm telefonlarımı biliyorlar. Kapı açık, iletişim yolları açık ve 5+1 ülkeleri tamamen bu konuda birleşmiş durumda” diye konuştu.

  Öte yandan İran’da vekil dışişleri bakanı rüştünü İstanbul zirvesinde ispat etti. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, geçici olarak Dışişleri bakanlığı görevinde bulunan eski nükleer görüşmecisi Ali Ekber Salihi’yi resmen bu göreve atadı. Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani’ye gönderdiği mektup dün sabah mecliste okundu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı