Gündem Haberleri

  İran yeni bir uzun menzilli füze denedi

  A.A.
  27.08.2006 - 14:59 | Son Güncelleme:

  İran ordusunun, tahrip gücü yüksek ve uzun menzilli yeni bir füzeyi denediği bildirildi.

  Tatbikat sözcüsü Tuğamiral Habib Seyyari, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ülke genelinde başlatılan ve Umman Denizi ile Basra Körfezi'nde devam eden “Zülfikar Darbesi” adlı geniş çaplı tatbikatın dokuzuncu gününde, uzun menzilli yeni bir füze denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Tuğamiral Seyyari, parlaklık anlamına gelen “Sağeb” adlı füzenin tahrip gücünün yüksek olduğunu ve denizaltıların yanı sıra su üstü rampalardan fırlatılabildiğini kaydetti.

  Sözcü Seyyari, deniz kuvvetleri uzmanları ve bazı üniversiteler işbirliğiyle yapılan füzenin “akıllı yeni nesil füzelerden” olduğunu da ifade etti. Tuğamiral Seyyari, füzenin menzilinin kaç kilometre olduğuna ilişkin bilgi vermedi.
  İran ordusu, geçen hafta, ülke genelindeki 16 eyalette, ismini Hz. Ali'nin kılıcından alan “Zülfikar Darbesi” adlı geniş çaplı askeri tatbikat başlatmıştı.

  İranlı askeri yetkililer, tatbikatta daha önce, yerli uzmanlarca yapılan ve 80 ile 250 km arasında menzile sahip karadan karaya atılan Saege (Yıldırım) füzesi ile karadan denize fırlatılan “Nur” adlı yeni bir füzenin denendiğini açıklamışlardı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı