Gündem Haberleri

  İran yeni bir füze denemesi yaptı

  Hürriyet Haber
  26.08.2006 - 13:22 | Son Güncelleme:

  İran ordusunun,, karadan denize fırlatılan yeni bir füzeyi başarıyla denediği bildirildi.

  İran devlet televizyonu, ülke genelinde başlatılan “Zülfikar Darbesi” adlı geniş çaplı tatbikatın sekizinci gününde, karadan denize atılan yeni bir füzenin, Umman Denizi'nde başarıyla denendiğini duyurdu.

  Tatbikat sözcüsü Tuğamiral Habib Seyyari, birinci haftasını dolduran tatbikatın Umman Denizi ve Basraf Körfezi'nde devam ettiğini, tatbikatın deniz aşamasında bugün karadan denize fırlatılan İran yapımı güdümlü bir füzenin başarıyla denendiğini söyledi.

  Tatbikatın denizdeki aşamasının beş gün süreceğini belirten sözcü, bugün, bazı torpidolarla helikopterden denize atılan füzelerin de deneneceğini bildirdi.

  İran ordusu, geçen hafta, ülke genelindeki 16 eyalette, ismini Hz. Ali'nin kılıcından alana “Zülfikar Darbesi” adlı geniş çaplı askeri tatbikat başlatmıştı.

  İranlı askeri yetkililer, birinci haftasını dolduran tatbikatta daha önce, yerli uzmanlarca yapılan ve 80 ile 250 km arasında menzile sahip karadan karaya atılan Saege (Yıldırım) füzesi ile karadan denize fırlatılan yeni bir füzenin
  başarıyla denendiğini açıklamışlardı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı