Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran ve Rusya bir kez daha bir araya gelecek

  A.A.
  20 Şubat 2006 - 10:05Son Güncelleme : 20 Şubat 2006 - 10:05

  İran ve Rusya heyetleri, Moskova'nın ortak uranyum zenginleştirme önerisini görüşmek üzere bugün ikinci kez bir araya gelecek.

  İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreter Yardımcısı Ali Hüseyni Taş başkanlığındaki heyet, Rus yetkililerle görüşmek üzere Moskova'ya gitti. Rusya ve İran arasındaki ikinci müzakerenin 16 Şubat'ta yapılması planlanmış, İran'ın talebi doğrultusunda görüşme bugüne ertelenmişti.

  Rusya, İran'ın nükleer araştırma programına kendi tesislerinde devam edebileceğini Tahran yönetimine iletmiş, iki ülke arasında, Moskova'nın ortak uranyum zenginleştirme önerisine ilişkin ilk toplantı, 7 Ocak'ta Tahran'da yapılmıştı.
  ABD ve AB tarafından da desteklenen Moskova önerisi, Rusya'da uranyum zenginleştirme çalışması için ortak İran-Rusya şirketinin kurulmasını da içeriyor.

  Rusya'nın önerisi, İran'ın kendi topraklarında, nükleer silah elde etmek için, yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum üretebileceği yolundaki uluslararası kaygıları yatıştırmayı hedefliyor. İran ise nükleer enerji için düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyum elde etmek istediğini kaydediyor.

  Uranyum zenginleştirmenin ülke sınırları içinde yapılmasında ısrar eden ve kendi uranyum zenginleştirme tesislerini inşa etme hakkını reddeden planları kabul etmeyeceğini açıklayan Tahran yönetimi, Rusya'nın önerisinin incelenebilir olduğunu belirtmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı