Gündem Haberleri

  İran ve Çin'den 100 milyar dolarlık imza

  A.A.
  18.02.2006 - 12:49 | Son Güncelleme:

  İran ile Çin arasında, gelecek ay 100 milyar dolarlık petrol anlaşması imzalanacağı bildirildi.

  İran'da yayımlanan Keyhan gazetesinin Çin yetkililerine dayanarak ”100 milyar dolarlık anlaşma” başlığıyla verdiği manşet haberine göre, İran ve Çin arasında yaklaşık 100 milyar dolarlık petrol anlaşması imzalanacak.
  Anlaşma için üst düzey Çin heyetinin mart ayında Tahran'a geleceği bildirilen haberde, aynı zamanda petrol sahası geliştirme anlaşmasının da imzalanacağı kaydedildi.

  Haberde, İran'ın 2010 yılında Çin'e doğalgaz ihraç etmeye başlayacağı da belirtildi.

  İran'la Çin arasında, Ağustos 2004'te imzalanan anlaşmaya göre de, Çin 25 yıl içinde İran'dan toplam 250 milyon ton sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alacak. İran da, Yadaveran petrol sahasının işletim hakkını bir Çin şirketine verecek.
  Günlük 300 bin varil ham petrol çıkarılması planlanan Yadaveran petrol sahasının 3 milyar varil rezerve sahip olduğu tahmin ediliyor.

  ABD'nin rahatsız olduğu anlaşmanın imzalanması durumunda petrol alanındaki en büyük projelerden biri olacağı belirtilirken, İran'ın nükleer programı nedeniyle kendisine uygulanacak muhtemel yaptırımlar öncesinde bu projeyi hayat geçirmek isteği ifade ediliyor.

  Öte yandan, İran doğalgazını Pakistan üzerinden Hindistan'a taşıyacak 7 milyar dolarlık doğalgaz boru hattı projesi için üç ülke yetkililerinin mart ayının ilk günlerinde Tahran'da bir araya gelecekleri bildirildi. Bugüne kadar görüşmeler ikili düzeyde yapılmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı