Dünya Haberleri

  İran: Uranyum takasında uzlaşabiliriz

  A.A
  12.05.2010 - 19:10 | Son Güncelleme:

  İran, uranyum takasına ilişkin Türkiye ve Brezilya ile bir uzlaşıya varılabileceğini bildirdi.

  İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ülkesi ve Batılı ülkeler arasında uranyum takası konusunda Türkiye ve Brezilya ile görüşüleceğini ve anlaşmaya varılabileceğini söyledi.

  Tahran'daki tıbbi araştırma reaktöründe kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan yakıtın temininde anlaşma sağlanıp sağlanamayacağına ilişkin açıklamalarda bulunan Mutteki, “İran, Türkiye ve Brezilya arasında öngörülen üçlü görüşmelerde, uranyum takasına ilişkin anlaşmaya varmayı umut ediyoruz” dedi.

  “Takasa ilişkin formül, tüm taraflar için güven verici olabilir” diyen Mutteki, “Üçlü görüşmelerde, uranyum takasına ilişkin ayrıntılarda uzlaşmaya varacağımıza inanıyorum” ifadesini kullandı.

  Görüşmelerin tarafların bu konudaki iradesini yansıtması açısından bir fırsat olabileceğini kaydeden Mutteki, Çin, Japonya, "5 artı 1" ülkeleri ve BM Güvenlik Konseyi'nin de uranyum değiş tokuşunda rol alabileceklerini söyledi.

  Mutteki, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın beklenen Tahran ziyaretlerinde üçlü görüşmenin yapılabileceğini" de ifade etti.

  İran, Tahran'daki tıbbi araştırma reaktöründe kullanılmak üzere yakıt talebini Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna (UAEK) iletmişti.
  Tahran yönetimi, yüzde 3,5 ila 5 oranında zenginleştirilen uranyumu verip yakıta dönüştürülmek üzere yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyumu almak istediğini açıklamıştı. Yakıtın, ülke genelindeki 850 bin kadar kanser hastasının tedavisi ve ilaç üretiminde kullanılacağı belirtilmişti.

  İran ve Batılı ülkeler arasında uranyum takasına ilişkin müzakerelerden sonuç alınamaması üzerine Tahran yönetimi, kendi tesislerinde uranyumu zenginleştirme işlemini başlatmıştı.

  Uranyum takasına ilişkin önerilerinin hala masada olduğunu belirten Tahran yönetimi, Batılı ülkelerin güven sorununu gidermesi ve ön şart koşmaması halinde müzakerelere başlanılabileceğini ilan etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı