Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran UAEK ile işbirliğini kesmiyor

  TAHRAN (A.A)
  05.02.2006 - 12:05 | Son Güncelleme: 05.02.2006 - 12:05

  İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ek protokolünün askıya alınmasının, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliğinin kesilmesi anlamına gelmediğini” söyledi.

  Asefi, haftalık basın toplantısında, UAEK Yönetim Kurulu'nun dünkü kararını değerlendirdi. “BM Güvenlik Konseyi'nden korkmadıklarını” ifade eden Asefi, ”Güvenlik Konseyi dünyanın sonu değil. Bu durumda bizden çok onlar zarar görecek” dedi.

  UAEK Yönetim Kurulu'nun olağanüstü toplanmasını “gereksiz” olarak nitelendiren Asefi, “Toplantının siyasi amaçla ve bazı ülkelerin baskıları altında yapıldığını, İran aleyhine kararın da bu ortamda alındığını” öne sürdü.
  İran'ın lehinde oy kullanan ve çekimser kalan ülkelere teşekkür eden Asefi, “Böyle bir kararı bekliyorduk. Biz bundan daha zor günler geçirdik” diye konuştu. “Bu bir çıkmaz sokak değil” diyen Asefi, ”Şartların biraz zorlaştığını, ancak müzakere kapısının hala açık olduğunu, UAEK ile işbirliğini NPT çerçevesinde sürdüreceklerini” kaydetti.

  Nükleer programa ilişkin başlatılan gönüllü girişimlerin meclisin daha önce aldığı karar doğrultusunda askıya alınacağına işaret eden Asefi, “NPT ek protokolünün askıya alınmasının UAEK ile işbirliğini kesmek anlamına gelmediğini, UAEK ile işbirliğini sürdüreceklerini” vurguladı.

  Uranyum zenginleştirme çalışmalarının ne zaman başlayacağı konusunda bilgi vermeyen Asefi, çalışmalara ne zaman başlanacağının İran Atom Enerjisi Kurumu tarafından açıklanacağını söyledi.

  Asefi, Rusya'nın uranyum zenginleştirme önerisiyle ilgili bir soru üzerine, koşulların değiştiğini, yeni şartlarla karşı karşıya olunduğunu belirtti. Rusya'nın önerisinin yeni koşullara uygun hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Asefi, “Bu öneri, yeni koşullara göre gözden geçirilirse görüşmelere devam ederiz” dedi.

  Hamid Rıza Asefi, “ABD ile nükleer sorunu doğrudan müzakere etmelerinin mümkün olup olmadığının” sorulması üzerine, “Böyle bir şeyin söz konusu olmadığını” söyledi.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in “İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı Hitler'e benzettiğinin anımsatılarak, bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine” de Asefi, “Bir siyasetçinin konuşmalarına dikkat etmesi gerekiyor. Bu açıklamalar, onların kendilerini herkesten üstün görmelerinden kaynaklanıyor. Bazıları gözlerini bağlayıp sadece ağızlarını açıyorlar” dedi.

  KARİKATÜR KRİZİ

  Danimarka'da bir gazetede yayımlanan ve İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler konusuna da değinen Asefi, “Bunun çok çirkin bir olay” olduğunu söyledi. Karikatürlerin önce bir ülkede yayımlandığını, daha sonra diğer Avrupa ülkelerine yayıldığını anımsatan Asefi, bunun “organize bir olay” olduğunu belirtti.

  “İfade özgürlüğünün her zaman sorumlulukla birlikte düşünülmesi gerektiğini” dile getiren Asefi, “Batı ülkelerinin böyle yapmaları, onların sorumsuzluklarını gösteriyor” dedi. Karikatürlerin ”psikolojik rahatsızlığı olan kişiler tarafından yapıldığını” söyleyen Asefi, “Akıllı bir kişinin kin ve düşmanlığı körükleyecek yayınlar yapamayacağını” kaydetti.
  Bütün peygamberlere karşı hakaretlerin çirkin olduğunun altını çizen Asefi, “Bunlar barbarlıktan kaynaklanıyor” diye konuştu.

  Danimarka'daki İran Büyükelçisi'ni Tahran'a çağırdıklarını açıklayan Asefi, bundan sonra Danimarkalı gazetecilerin İran'a girmelerine izin vermeyeceklerini de söyledi. Asefi, bu konudaki girişimlerini İslam Konferansı Örgütü aracılığıyla sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı