Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran sitesinde Yahudi soykırımı karikatürleri

  A.A.
  13.02.2006 - 12:32 | Son Güncelleme: 13.02.2006 - 12:32

  İran'da bir internet sitesi, Yahudi soykırımıyla ilgili karikatür yayınladı.

  Hemşehri gazetesiyle işbirliği yaparak “Batı'da ifade özgürlüğünün sınırı nereye kadar?” başlıklı uluslararası bir yarışma açan “İran Karikatür Evi”, internet sitesinde yarışmayla eşzamanlı olarak ilk karikatürü de yayınladı.

  “www.irancartoon.ir” adresindeki sitede, soykırımla ilgili ilk karikatürün, Avustralya'nın Melbourne kentinde yaşayan Michael Leunig tarafından “Müslüman dünyasıyla dayanışmak ve ifade özgürlüğünü kullanmak” amacıyla gönderildiği kaydedildi.

  “Auschwitz 1942” adlı karikatürde, sırtında Davut yıldızı bulunan Yahudi, kapının üzerinde “Çalışmak özgürleştirir” yazılı toplama kampına girerken görülüyor. Bunu tamamlayan “2002 İsrail” adlı ikinci karikatürde de aynı Yahudi bu kez elinde silahla muharebe meydanını andıran bir yere yöneliyor. Kapının üzerinde ise “Barışı savaş sağlar” yazıyor.
  Hemşehri gazetesinde yarışmanın niçin başlatıldığı anlatılırken de ”İfade özgürlüğünün, Batılılarca Müslüman inançlarına hakaret bahanesiyle kullanıldığı” öne sürüldü.

  Gözlemciler, yarışmanın, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin Avrupa'da birçok gazetede yayımlanmasına misilleme amacıyla düzenlendiğine dikkat çekiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı