Dünya Haberleri

  İran ’senaryocuları’ ekrana çıkardı

  Hürriyet Haber
  20.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran, kadife devrim hazırlamakla ve ülkedeki İslami rejimi devirmeye çalışmakla suçladığı iki Amerikalı akademisyeni televizyona çıkardı.

  Devlet televizyonunun birinci kanalında yayımlanan "Demokrasi Adı Altında" adlı ABD’yi sert şekilde eleştiren belgeselde konuşan tutuklulardan Wilson Uluslararası Merkezi’nin Ortadoğu sorumlusu Hale Esfendiyari (67) İran’ın "ABD’nin casusları" iddialarını destekler bir şekilde konuştu.

  Esfendiyari, "Washington’daki ya da Amerikan üniversitelerindeki İranlı uzmanlarla konuşurdum. İran’a geldiğimde o kişilerle görüşürdüm" derken belgeselde kadının İran’da ajan ve casus ağı oluşturduğu öne sürüldü. Esfendiyari, "İran programının hedefi"ni şöyle açıkladı: "Wilson gibi önemli bir merkeze İran’dan konuşmacılar geldiğinde bazı kişiler de dinlemeye gelirdi. Bu kişiler kimdi? Politika tayin edenler... Amerikan kurumlarında aktif olan kişiler, Kongre çalışanları, medya mensupları, vakıf temsilcileri, araştırmacılar, istihbaratçılar."

  Belgeselde ABD’nin, tutuklulardan George Soros’un Açık Toplum Enstitüsü aracılığıyla, İran’da, Ukrayna, Sırbistan, Gürcistan ve Kırgızistan’dakine benzer bir yönetim değişikliği yapmak istediği görüşü savunuldu. Başörtü takılarak televizyona çıkarılan kadın akademisyenin görüntülerini izleyen ailesi ise Hale Esfendiyari’nin tavırlarından bu açıklamaya yapmaya zorlandığını söylediler. ABD ise akademisyenlerin televizyona çıkartılmasını "korkunç" olarak niteledi. Mayıs ayında beri tutuklu bulunan iki akademisyen eğer suçlu bulunurlarsa idam cezası alabilirler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı