Dünya Haberleri

  İran, Rigi'nin kardeşini astı

  AA / hurriyet.com.tr
  25.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran'da terör örgütü Cundullah'ın başı Abdulmelik Rigi'nin kardeşi Abdülhamid asılarak idam edildi.

  İRAN'DA 'MEMLEKETE HOŞ GELDİN' OPERASYONU

  İran'ın resmi haber ajansı IRNA, Abdülhamid Rigi'nin cezasının bu sabah Zahidan’daki ceza evinde infaz edildiğini bildirdi.

  Cundullah'ın saldırılarında hayatını kaybedenlerin bazılarının ailelerinin de idam sırasında hazır bulunduğu belirtildi.  

  Önceki yıl ele geçirilen Abdulhamid Rigi'nin ifadelerinde terör eylemlerinde bulunduklarını, ABD ve bazı Batılı ülkelerle irtibatları olduğunu itiraf ettiği belirtildi.

  Abdulhamid Rigi, Pakistan güçlerince yakalandıktan sonra İran’ın isteği üzerine 2008'de bu ülkeye verilmişti.

  Cundullah'ın elebaşı Abdulmelik Rigi, 23 Şubat'ta film gibi bir operasyonla Dubai'den Kırgızistan'a uçarken havada yakalanarak İran’a getirilmişti.

  Rigi liderliğindeki örgütün 18 Ekim 2009'da Sistan-Belucistan eyaletinde Devrim Muhafızları'nı hedef alan saldırısında, aralarında üst düzey komutan ve aşiret liderlerinin bulunduğu 42 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 50 kişi yaralanmıştı.

  Örgüt, 2005 yılında 9, 2007'de 11, 2008'de 16 güvenlik görevlisinin öldürülmesi; 25 Mart 2008 tarihinde Bam-Kerman oto yolunun kapatılarak 22 sivilin öldürülmesi ve 28 Mayıs 2009'da 25 kişinin ölümü ve 119 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan cami bombalanması eylemlerini üstlenmişti.

  İran-Pakistan sınırında üslenen ve zaman zaman sınırı geçerek eylem düzenleyen Cundullah'ın, terör örgütü El Kaide ile bağlantılı olduğu, bu örgütten silah ve para yardımı aldığı açıklanmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı