Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran: Nükleer yakıt üretimi için zamana ihtiyaç var

  TAHRAN (A.A)
  14 Şubat 2006 - 13:01Son Güncelleme : 14 Şubat 2006 - 13:01

  İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreter Yardımcısı Cevad Vaidi, “büyük miktarda 'UF6' gazı ürettiklerini, nükleer yakıt üretimi için zamana ihtiyaçları olduğunu” söyledi.

  Başkent Tahran'da “Nükleer Teknoloji: Bugünkü Tedbir, Yarınki İhtiyaç” başlıklı konferanstan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cevad Vaidi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, meclisin kararı doğrultusunda BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nu (UAEK) uranyum zenginleştirme faaliyetlerine başlanması konusunda bilgilendirme talimatı verdiğini, Natanz'daki faaliyetlerin başladığını belirtti.

  “İran şu anda büyük miktarda UF6 gazı üretiyor” diyen Vaidi, ”nükleer yakıt üretimi için uzun zaman gerektiğini, kısa sürede nükleer yakıt üretme imkanı olmadığını” vurguladı. “Nükleer yakıt üretimi için zamana ihtiyaçları olduğunu” ifade eden Vaidi, “bu sürenin uzmanlara bağlı olduğunu” kaydetti.

  Vaidi, “İran'ın nükleer faaliyetlerini tekrar askıya alma ihtimali var mı?” sorusuna, “Şu anda nükleer faaliyetleri askıya almak için hiçbir neden yok” yanıtını verdi.

  “Uranyum zenginleştirmenin kesinlikle İran topraklarında yapılacağını” vurgulayan Vaidi, Rusya ile görüşmelerin devam edeceğini, müzakerelerin ikinci turu için kendisinin başkanlık edeceği heyetin 20 Şubat'ta Moskova'ya gideceğini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı