Dünya Haberleri

  İran, nükleer programına yarın başlıyor

  A.A.
  12.02.2006 - 15:33 | Son Güncelleme:

  İran yönetiminin, AB ülkeleriyle yaptığı müzakereler sonucunda askıya aldığı nükleer faaliyetlerin son bölümünü de “bugün yarın” başlatacağı bildirildi.

  İran meclis başkanı Gulamali Haddad Adil, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Laboratuvar düzeyinde nükleer araştırmalara başlanması için hazır olduklarını Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na bildirdiklerini” belirtti.
  UAEK müfettişlerinin nükleer faaliyetleri yakından takip etmek için Tahran'a geldiklerini bildiren Haddad Adil, “Nükleer araştırmalar, BM müfettişleri denetiminde bugün veya yarın başlayacak” dedi.
  “İran'ın nükleer programını uygulamaya geçirmekte kararlı olduğunu ve faaliyetlerini belirlenen takvime göre sürdürdüğünü” ifade eden Haddad Adil, başlanacak nükleer araştırmaların uranyum zenginleştirme faaliyetleri olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.
  Haddad Adil, AB ülkeleriyle tekrar müzakereye başlayıp başlamayacaklarına ilişkin soru üzerine de “UAEK Yönetim Kurulu'nun İran'ın nükleer dosyasını BM Güvenlik Konseyi'ne havale etmesinden sonra durumun değiştiğini” kaydetti.
  İran, AB ülkeleriyle sürdürdüğü müzakereler çerçevesinde askıya aldığı nükleer çalışmalardan uranyum dönüştürmeye Ağustos 2005, nükleer yakıt araştırmalarına ise geçen ay başlamış, Tahran'ın nükleer programı, AB ülkeleri ve ABD'nin girişimleri sonucu UAEK gündemine taşınmıştı.
  UAEK Yönetim Kurulu, 4 Şubat'ta yaptığı olağanüstü toplantıda, İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesine ilişkin karar tasarısını onaylamış, Tahran yönetimi de kararın ardından, başta Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ek protokolü olmak üzere bütün gönüllü girişimleri askıya alacağını açıklamıştı.
  Uranyum dönüştürme çalışmaları ve nükleer yakıt araştırmalarına başlayan İran, nükleer programının önemli bölümünü oluşturan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini ise henüz başlatmadı.
  (SRK-SRP)

  14:35 12/02/06
  "
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı