Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran nükleer müzakerelerden sonuç almaya çalışıyor

  AA
  27.07.2012 - 17:28 | Son Güncelleme: 27.07.2012 - 17:28

  İran, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan '5 artı 1' grubuyla nükleer konulardaki müzakerelerin sonuç alınıncaya kadar devam edeceğini bildirdi.

  İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'nın (ISNA) haberine göre, Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İşler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, bir konferansta yaptığı konuşmada '5 artı 1' ülkeleriyle nükleer konularda yürütülen müzakere sürecini değerlendirdi. Velayeti, müzakerelerdeki yaklaşımlarını “ilkeli ve mantıklı” olarak tanımlayarak İstanbul'da uzmanlar düzeyinde yapılan görüşmelerde de aynı tavrın sergilendiğini söyledi.

  “Müzakereler, olumlu ve yapıcı sonuç alınana kadar sürecek” diyen Velayeti, “İran İslam Cumhuriyeti, barışçıl amaçlı nükleer enerjiden istifade hakkına sahip olmalı. Bu hak, müzakereci '5 artı 1' ülkeleri tarafından da resmen tanınmalı” ifadelerini kullandı.

  İstanbul, Bağdat ve Moskova'da müzakerelerde bulunan taraflar, görüşmelere yeniden İstanbul'da devam edilmesi konusunda anlaşmaya varmışlardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı