Gündem Haberleri

  İran, nükleer konusunda Rusya'dan yardım istedi

  Hürriyet Planet
  14.09.2013 - 01:54 | Son Güncelleme:

  Putin, Suriye'nin kimyasal krizinden sonra İran'ın nükleer krizinde de rol oynayabilir. İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer krizine çözüm bulması için Rusya'dan yardım istedi.

  Suriye rejiminin içinde bulunduğu kimyasal krizine, bu ülkenin elindeki kimyasal silahların teslim edilmesini önererek öne çıkan Rusya, her an İran'ın nükleer krizi konusunda da bir adım atabilir.

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kırgızistan'daki bir güvenlik zirvesinde bir araya geldi. Rus Interfax haber ajansı da Ruhani'nin Putin'den nükleer krizinin çözümü için yardım istediğini bildirdi. Ajansın haberine göre Ruhani Putin'e şunları söyledi:

  "İran'ın içinde bulunduğu nükleer sorunların uluslararası normlar çerçevesinde mümkün olan en kısa sürede çözülmesini istiyoruz. Geçmişte bu alanda önemli adımlar atan Rusya'nın şimdi tekrar yeni adımlar atması iyi bir fırsat olur."

  İran'ın bir önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın sert tavırlarının aksine Ruhani daha ılımlı bir isim olarak öne çıkıyor. İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndaki (IAEA) yeni temsilcisi Rıza Necefi de var olan sorunları aşmak için IAEA ile işbirliği yapacağını söyleyerek ılımlı bir yaklaşım sergilemişti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı