Gündem Haberleri

  İran, nükleer enerji konusunu yeniden görüşmek istiyor

  AA
  13.10.2005 - 13:39 | Son Güncelleme:

  Tahran yönetiminin, gönüllü olarak askıya aldığı nükleer faaliyetlerine başlaması nedeniyle kesilen müzakerelere devam etmek istediği bildirildi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, hükümet olarak tedbirli davrandıklarını ve bu konuda müzakerelerin devam etmesini istediklerini söyledi.

  Ahmedinecad, İran'ın temel tutumundan geri adım atmayacağını ifade ederek, “İran'ın nükleer enerji konusuna tutarlı ve iyi bir yaklaşımı var. Bu yüzden inisiyatif şu anda bizim elimizde” dedi.

  İran'ın, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nda (UAEK) eskiye nazaran daha sağlam bir konuma sahip olduğunu savunan Ahmedinecad, ”BM Genel Kurulu'na sunduğumuz son öneri düşmanları etkisiz hale getirdi. Biz, yeni şartlara göre yeni öneriler sunacağız” diye konuştu.
  Ahmedinecad, hükümetin, ulusal çıkarları göz önünde bulundurarak müzakerelerin devam etmesinden yana olduğunu bildirdi.

  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

  İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da AB ülkeleriyle müzakerelerin ön koşulsuz devam etmesinin istendiği kaydedildi. UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'nin İran'ın nükleer programına yaklaşımının olumlu bulunduğu ifade edilen açıklamada, İran'ın nükleer enerjiye sahip olma hakkında ısrarcı olduğu belirtildi.
  Sorunun UAEK kuralları, NPT ve ek protokolü ekseninde çözülmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, “İran, sorunun sadece müzakere ile çözüleceğine inanıyor. Hükümet, güven yaratmak için yabancı ülkelerin nükleer çalışmalara katılmalarına olanak tanıdı. Bu, güven yaratma ortamı ve şeffaflığın son noktasıdır” ifadelerine yer verildi.
  Açıklamada, konuyu çıkmazdan kurtarmak için İran'ın AB ülkeleri ile müzakereye hazır olduğu ve görüşmelerin uluslararası kanunlar çerçevesinde devam etmesini istediği kaydedildi.

  UAEK HEYETİ

  Bu arada, UAEK'dan üst düzey bir heyetin, İranlı yetkililerle görüşmek için iki gündür Tahran'da olduğu belirtildi.
  Heyetin, İran'ın nükleer çalışmaları ve uranyum zenginleştirme programına ilişkin doküman toplamanın yanı sıra askeri tesisleri incelemek ve askeri yetkililerle görüşmek istediği ifade ediliyor.
  İran, AB ülkeleriyle yaptığı müzakereler çerçevesinde gönüllü olarak askıya aldığı nükleer çalışmalarına yeniden başladığını 8 Ağustos'ta açıklamış, İngiltere, Almanya ve Fransa da İran'ın görüşmeler sürerken nükleer çalışmalarını dondurma sözünü tutmadığı ve çalışmalara yeniden başladığı gerekçesiyle 31 Ağustos'ta yapılması planlanan görüşmeleri iptal ettiklerini açıklamışlardı.
  Nükleer görüşmelerin kesilmesinden sonra UAEK yönetim kuruluna üç AB ülkesinin önerisiyle İran aleyhine sunulan karar tasarısı kabul edilmiş ve tasarıda, İran'ın nükleer dosyasının NPT ve ek protokolünün ihlal edilmesi durumunda BM Güvenlik Konseyi'ne gönderilmesi öngörülmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı