Ege Haberleri

EGE

  İran nükleer anlaşması Egeli ihracatçıya yarayacak

  İZMİR (DHA)
  21 Temmuz 2015 - 01:10Son Güncelleme : 16 Temmuz 2015 - 13:12

  Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Durmuş Özdemir, nükleer anlaşma sonrası İran'a ambargoların kalkacak olmasının Egeli ihracatçı için olumlu olacağını söyledi.

  Ege İhracatçı Birlikleri, geçtiğimiz yıl ve bu yılın ilk 6 ayında tütünden, tekstil hammaddesine, taşıt yan sanayinden su ürünlerine kadar 24 kalemde İran'a yaklaşık 417,3 milyon dolarlık ihracat yaptı. 2013 yılında yapılan ihracat 265,5 milyon dolarken 2014'te ise yaklaşık 300 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Bu yılın ilk 6 ayında ise EİB üyesi ihracatçılar İran'a 117,3 milyon dolar ihracat yaptı. EİB'den İran'a en fazla tütün, ağaç mamulleri ve orman ürünleri ile makine ve aksamları ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye'nin İran'a olan 2014 yılı toplam ihracatı ise 15 milyon dolar oldu.

  İran nükleer anlaşması Egeli ihracatçıya yarayacak

  Anlaşmanın Türkiye ve Ege ihracatına yapacağı etkileri değerlendiren Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Durmuş Özdemir, "Anlaşmanın tabii ki kazananları ve kaybedenleri olacaktır. Anlaşma ile İran ve Türkiye arasındaki bankalar arasında nakit akışı da şeffaf bir şekilde sağlanmış olacak. Hepsinden önemlisi, Türk lirası kullanılarak yapılan Türk petrol ithalatının 105 bin varilden, 140 bin varillere ulaşacağı beklentisi, Türkiye ekonomisindeki cari açığı olumlu etkileyecektir. İran'ın Türkiye'ye petrol satarak elde ettiği gelirinin de Türkiye'den yapacağı ithalatı arttıracağı malum. İran ile Türkiye ticaret anlaşmasını kapsayan ürünler arasında, Ege Bölgesi'nden yapılabilecek ihracat kalemleri arasında, tekstil ve hazır giyim ürünleri, gıda, plastik malzemeler, mobilya, hazır giyim, demir, çelik ürünleri, elektrik ve elektronik ürünler gibi bir yığın sektörü saymak mümkün. Sonucu olarak, Ege Bölgesi'nin ve Türkiye'nin, İran ile var olan 15 milyar dolarlardaki ticaret hacminin 35 milyar dolarlara çıkması oldukça kolay bir hedef olarak karşımızda duruyor" dedi.

  İran nükleer anlaşması Egeli ihracatçıya yarayacak

  İran'a uygulanan ambargolar nedeniyle İran ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin arzu edilen seviyenin çok uzağında olduğunu belirten EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ise Türkiye'nin, komşularıyla ticari ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiğini, İran'a uygulanan ambargoların kalkması ile birlikte 2014 yılında Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı 10. ülke olan İran'a olan ihracatımızın önemli ölçüde artmasını beklediklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı