Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran NATO'nun radar üslerine karşı yeni füze geliştirdi

  Hürriyet Planet
  02.07.2012 - 11:06 | Son Güncelleme: 02.07.2012 - 12:11

  İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Hacızade, Malatya'daki NATO radar üssüne karşı yeni bir balistik füze geliştirdiklerini açıkladı. Hacızade aynı konuşmasında, Türkiyeli pilotların 'öldüğünü' ileri sürdü.

  İran'ın resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Hacızade Malatya'nın Kürecik beldesinde ve Basra Körfezi'nde NATO tarafından kurulan füze kalkanlarının yeni geliştirdikleri 'Arm' adlı balistik füzeye karşı savunmasız olduğunu söyledi.

  NATO'nun radar üslerini kasteden Hacızade, "Bu sistemler kurulduğu ülkelerin güvenliğini sağlamak için değil, Siyonist İsrail rejimini korumak amacıyla yapılıyor.  Füze kalkanına karşı yaptığımız çalışmalardan biri de Arm'ı geliştirmek oldu. Bu füzeler hava savunma radarlarına karşı yapıldı" diye konuştu.

  İRAN YENİ FÜZE GELİŞTİRDİ / WEB TV

  "TÜRK PİLOTLARIN ÖLÜMÜNE SEVİNMEDİM"
  İranlı komutanın konuşmasının dikkat çekici yanlarından biri de 10 gündür akıbetleri belli olmayan Türk pilotlarının öldüğünü söylemesi oldu.

  Türk uçağının Suriye hava sahasına girdiği noktanın, daha önce İsrail'in Suriye'deki tesisleri vurduğunda kullandığı nokta olduğunu belirten Hacızade, "Suriye bu yüzden bölgeye karşı çok hassastı. Türk pilotların ölümünden mutlu değilim ancak Türk yetkililer Şam'a karşı siyasi bir baskı yaratmaya çalıştılar" dedi.

  İSRAİL'İ SİLERİZ
  Tuğgeneral Hacızade, İsrail'in kendileriyle boy ölçüşemeyeceğini belirterek, “Siyonist rejim, İran'a saldıracak güçte olsaydı bir an bile  durmazdı” dedi.

  İsrail ile Hizbullah arasındaki “33 Gün” savaşını hatırlatan Tuğgeneral Hacızade, “Onlar, Lübnan'daki Hizbullah gibi küçük bir gruba karşı mağlup oldular. Nasıl olur da İran'a saldırabilirler?” ifadelerini kullandı.

  Hacızade, İsrail'in ABD olmaksızın böyle bir işe kalkışamayacağını belirtti.

  İRAN'DAN FÜZE TATBİKATI
  Öte yandan İran bugünden itibaren üç günlük bir füze tatbikatına başladı.

  Planlı tatbikatta "Kıyam" ve "Fars Körfezi" adlı yeni füzelerin de ilk kez fırlatacağı bildirildi.

  Tatbikatın son gününde fırlatma özelliğine sahip insansız uçakların da görev alacağı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı